داغ ترین ها :
با سامانه شاپرک آشنا شوید؛ راهنمای ثبت کارت در سامانه شاپرک

با سامانه شاپرک آشنا شوید؛ راهنمای ثبت کارت در سامانه شاپرک

امروزه خرید وسایل و اقلام مورد نیاز از بستر اینترنت به یک کار روزمره و بسیار معمول تبدیل شده است و در بعضی از مواقع حتی مجبور هستیم برخی از کارهای خود را از طریق اینترنت و پرداخت‌های اینترنتی انجام دهیم.

قطعا تا کنون نام درگاه شاپرک را شنیده‌اید و حداقل چند بار از آن استفاده کرده‌اید، حتی بدون آن که بدانید در حال استفاده از این درگاه هستید. اما واقعا این سامانه چه کاربردی دارد؟ در ادامه با تکنولایف همراه باشید تا شما را با سامانه شاپرک آشنا کنیم و همه چیز را در مورد این درگاه توضیح بدهیم.

 

برای خرید گوشی به سایت تکنولایف مراجعه کنید.

 

شاپرک چیست؟

پیش از این که بخواهیم بگوییم شاپرک چیست و به چه دلیل به وجود آمده است و حالا چه هدفی را دنبال می‌کند بد نیست اشاره کنیم که این کلمه مخفف چه عبارتی است. شاپرک مخفف عبارت «شبکه الکترونیکی پرداخت کارت» است و همان طور که از نامش مشخص است برای پرداخت‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاپرک برای چه هدفی به وجود آمد؟

شرکت شاپرک حدود ۱۰ سال پیش به دستور شورای پول و اعتبار در تاریخ ۲۵ اسفند سال ۸۹ به وجود آمد. هدف از به وجود آمدن این سامانه این بود که بتوان نظارت دقیق‌تری به روی پرداخت‌های اینترنتی داشت و بستری امن و مطمئن برای دستیابی به این مهم به وجود آورد.

به بیان ساده حدود ۱۰ سال پیش پرداخت‌های اینترنتی در حال رشد و افزایش بودند و سامانه‌ای نیاز بود که بتواند به روی این تراکنش‌ها نظارت مستقیم داشته باشد و همچنین کاربران با خیال راحت بتوانند به یک درگاه اطمینان کنند و بدانند که درگاه برای وارد کردن اطلاعات بانکی کاملا مطمئن است.

در حال به گفته‌ی خود شرکت شاپرک، این سامانه ۵ هدف کلی را دنبال می‌کند.

هدف 1 : ارتقاء کیفیت تنظیم گری، امنیت و تطبیق
هدف 2 : توسعه ی نظارت هوشمند
هدف 3 : تقویت بستر های توسعه و نوآوری
هدف 4 : توسعه ی مشارکت ها و فرصت های خلق ارزش در زیست بوم های جدید
هدف 5 : توسعه ی  سرمایه انسانی و قابلیت های راهبردی شرکت

 

 

ما چه زمانی از این سامانه استفاده می‌کنیم؟

تقریبا همیشه! اگر دقت کرده باشید هر بار که خرید اینترنتی انجام می‌دهید در مرحله‌ی آخر به یک درگاه پرداخت منتقل می‌شوید تا بتوانید مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید. در این مرحله شما در واقع به سامانه شاپرک متصل می‌شوید و از این طریق پرداخت خود را انجام می‌دهید.

خود درگاه پرداخت می‌تواند متعلق به بانک‌های مختلف باشد اما در ادامه‌ی آدرس شما با این عبارت Shaparak.ir مواجه خواهید شد و این یعنی این پرداخت باید نهایتا از این طریق این درگاه انجام شود.

چگونه کارت بانکی را در هاب فناوران شاپرک ثبت نام کنیم؟

برای ثبت کارت بانکی خود در سامانه شاپرک باید از یکی از برنامه‌های مورد تأیید این سامانه بهره ببرید از طریق این برنامه‌ها کارت خود را به ثبت برسانید. برای مشاهده لیست این برنامه‌ها شما باید به سایت Shaparak.ir و سپس بخش شرکت‌ها و برنامک‌های مجاز بروید و سپس به روی گزینه‌ی برنامک‌های طرح چک کلیک کنید.

در این صفحه نام برنامه‌هایی مثل برنامه آپ، برنامه 724، برنامه تاپ، برنامه سکه و برنامه ایوا به چشم می‌خورد. بنابراین اگر می‌خواهید کارت بانکی خود را در سامانه شاپرک ثبت کنید در مرحله‌ی اول یکی از برنامه‌های گفته شده در بالا را متناسب با سیستم عامل گوشی خود دانلود و نصب کنید.

در ادامه روش ثبت کارت بانکی از طریق دو برنامه محبوب آپ و 724 را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید از طریق هر یک از این برنامه‌ها به ثبت کارت خود اقدام کنید.

خرید گوشی 5G
پیش از پرداختن به این دو برنامه در نظر داشته باشید که برخی از بانک‌ها مانند بانک ملت به این طرح اضافه شده‌اند و شما حتما باید کارت بانکی خود را در سامانه شاپرک ثبت کنید اما برخی بانک‌های دیگر نظیر بانک ملی و سپه هنوز به این سامانه اضافه نشده‌اند و به احتمال زیادی به زودی شاهد اضافه شدن آن‌ها خواهیم بود.

اضافه کردن کارت به سامانه شاپرک از طریق آپ

به برنامه‌ی آپ وارد شوید و به بخش ‘’کارت به کارت’’ بروید. در این بخش اگر کارت مبدأ که انتخاب می‌کنید جزو بانک‌های وارد شده به این طرح باشد شما با یک ‘’توجه’’ روبرو می‌شوید که به شما می‌گوید طبق دستورالعمل بانک مرکزی بانک شما به سامانه‌ی هاب شاپرک اضافه شده و باید ابتدا کارت خود را در این سامانه ثبت کنید.

گزینه‌ی ادامه را گزینش کنید تا به یک صفحه جدید منتقل شوید. در این صفحه باید متن داخل کادر را وارد کنید تا یک کد تأیید به شماره‌ی شما ارسال شود و سپس باید شماره کارت خود و همچنین تاریخ انقضای کارت را در صفحه جدید وارد کرده و گزینه‌ی ادامه را انتخاب کنید.

به همین سادگی کارت بانکی شما در سامانه شاپرک ثبت می‌شود و شما در واقع احراز هویت می‌شوید. فقط یک نکته‌ی بسیار مهم را در نظر داشته باشید. حتما باید شماره‌ی موبایلی که از آن استفاده می‌کنید به نام خودتان باشد و در واقع باید مالک سیم کارت و کارت بانکی یک نفر باشد و در غیر این صورت این فرایند انجام نمی‌شود.

پس حتما با سیم کارتی این اقدامات را انجام دهید که به نام خودتان است.

اضافه کردن کارت به سامانه شاپرک از طریق برنامه 724

به این برنامه وارد شوید و به بخش سامانه صیاد بروید. در این به روی گزینه‌ی ثبت چک یا پیگیری وضعیت کلیک کنید تا با پیغام افزودن کارت مواجه شوید. این گزینه را انتخاب کنید تا به صفحه‌ی رسمی این برنامه در سایت شاپرک منتقل شوید.

در این صفحه باید متن داخل کادر را وارد کنید تا یک کد تأیید به شماره‌ی شما ارسال شود و سپس باید شماره کارت خود و همچنین تاریخ انقضای کارت را در صفحه جدید وارد کرده و گزینه‌ی ادامه را انتخاب کنید.

به همین سادگی کارت بانکی شما در سامانه شاپرک ثبت می‌شود و شما در واقع احراز هویت می‌شوید. فقط یک نکته‌ی بسیار مهم را در نظر داشته باشید. حتما باید شماره‌ی موبایلی که از آن استفاده می‌کنید به نام خودتان باشد و در واقع باید مالک سیم کارت و کارت بانکی یک نفر باشد و در غیر این صورت این فرایند انجام نمی‌شود.

پس حتما با سیم کارتی این اقدامات را انجام دهید که به نام خودتان است.

 

 

سوالات متداول

شاپرک چیست؟ شاپرک مخفف عبارت «شبکه الکترونیکی پرداخت کارت» است و همان طور که از نامش مشخص است برای پرداخت‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این سامانه به شما کمک خواهد کرد تا در یک بستر امن بتوانید خریدهای اینترنتی خود را انجام دهید و نگران وارد کردن اطلاعات بانکی خود هم نباشید.

ما چه زمانی از این سامانه استفاده می‌کنیم؟ تقریبا همیشه! اگر دقت کرده باشید هر بار که خرید اینترنتی انجام می‌دهید در مرحله‌ی آخر به یک درگاه پرداخت منتقل می‌شوید تا بتوانید مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید. در این مرحله شما در واقع به سامانه شاپرک متصل می‌شوید و از این طریق پرداخت خود را انجام می‌دهید.

چگونه کارت خود را به سامانه شاپرک اضافه کنیم؟ برخلاف باور عمومی ثبت کارت بانکی در سامانه شاپرک از طریق خود هاب شاپرک ثبت نام نمی‌شود و برای ثبت کارت بانکی خود در سامانه شاپرک باید از یکی از برنامه‌های مورد تأیید این سامانه بهره ببرید از طریق این برنامه‌ها کارت خود را به ثبت برسانید. برنامه‌هایی مثل برنامه آپ، برنامه 724، برنامه تاپ، برنامه سکه و برنامه ایوا مورد تأیید ساپرک هستند و این امکان را برای شما فراهم کرده‌اند که در بالا مراحل انجام این کار را در دو برنامه آپ و 724 شرح دادیم.

لپ تاپ گیمینگ بنر

برای شما

نظرات

 

نظر بده

نام

76 نظر

  1. مرتضی

    سلام . من یک سال میشه از برنامه 780 استفاده میکنم ک همین چند ماه پیش گفتن باید تو سامانه شاپرک ثبت نام کیند من تمام مراحل شاپرک رو انجام میدم حتی میزنه با موفقیت انجام شد ولی وقتی برمیگردم داخل برنامه میخوام کارت به کارت کنم میزنه دوباره باید ثبت نام کنید انگار ک باگ خورده

ads
ads
?>