داغ ترین ها :
جارو برقی رباتیک چیست و چگونه کار می کند؟

جارو برقی رباتیک چیست و چگونه کار می کند؟

جاروبرقی کردن خانه می‌تواند یکی از خسته‌‌کننده‌ترین کارهای نظافتی باشد، اما این روزها، مجموعه‌ای باورنکردنی از جاروبرقی های روباتی وجود دارد که مشقت‌ها را از بین می‌برد. برخی از آنها به نگهداری بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارند اما به عنوان یک قاعده، آنها یکی از بهترین افزودنی‌هایی هستند که می‌توانید به یک خانه هوشمند اضافه کنید.

هیچ وقت برای جاروبرقی کشیدن وقت ندارید؟ یا فقط از گذراندن اوقات فراغت خود با جاروبرقی خسته شده‌اید، بهترین جاروبرقی‌های روباتی به شما این امکان را می‌دهند که کارها را به طور کامل برون‌سپاری کنید و به شما این امکان را می‌دهند کمی بیشتر استراحت کنید.

با این حال، اگر کاملاً مطمئن نیستید که لوازم خانگی از این دست واقعاً چگونه کار می‌کنند، چگونه آنها را تمیز می‌کنند، چقدر می‌توانند کار کنند و چگونه می‌توانند با بهترین دستگاه‌های هوشمند خانگی برای خودکارسازی خانه‌تان ادغام شوند، ما اینجا هستیم تا این راز را برملا کنیم.

 

قیمت جارو برقی رباتیک را در سایت تکنولایف ببنید: جارو رباتیک

 

جاروبرقی رباتیک: ویژگی‌های کلیدی که باید به دنبال آنها باشید

جاروبرقی رباتیک: ویژگی‌های کلیدی که باید به دنبال آنها باشید

طبق گفته شرکت تحقیقاتی Statistica، جاروبرقی‌های روباتی در چند سال گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند، به‌طوری‌که طبق گفته‌های این شرکت تحقیقاتی تعداد زیادی از خانه‌ها در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ (حدود ۱۱ درصد) صاحب یکی از آن‌ها شده‌اند و جای تعجب نیست زیرا واقعاً زندگی را کمی آسان‌تر می‌کنند.

جاروبرقی‌های روباتی علاوه بر تمیز کردن خودکار کف‌ها، دارای لیزر و در برخی موارد دوربین داخلی در جلو و زیر هستند تا از برخورد آن‌ها به مبلمان و اشیاء دیگر جلوگیری کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند سقوط قریب‌الوقوع از ارتفاع را تشخیص دهند تا از پله‌ها هم پایین نیایند. برخی از جاروبرقی‌های روباتی حتی دارای مخزن آب داخلی هستند تا پس از جاروبرقی، کف‌های شما را نیز تمیز کنند.

جاروبرقی روباتیک با باتری‌های قابل شارژ تغذیه می‌شود و معمولا می‌تواند کل خانه را با یک بار شارژ تمیز کند. حتی برخی از آنها دارای ایستگاه‌های docking هستند و به محض اینکه سطح باتری آن‌ها به شدت پایین می‌آید، برای شارژ مجدد باز می‌گردانند، بنابراین لازم نیست شارژ کردن آنها را به خاطر بسپارید.

 

همه چیز درباره خانه های هوشمند:
مزایای خانه هوشمند چیست

 

جاروبرقی رباتیک چگونه کار می‌کند؟

جاروبرقی رباتیک چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که صحبت از مکیدن گرد و غبار و خاک از فرش‌ها و کف‌های سخت به میان می‌آید، جاروبرقی‌های روباتیک مانند جاروبرقی‌های بزرگتر عمل می‌کنند: با استفاده از یک سری برس و در برخی موارد یک میله برس چرخان، برای بلند کردن و جمع آوری کثیفی‌ها کار می‌کنند.

معمولاً کثیفی قبل از رسیدن به محفظه گرد و غبار از طریق یک فیلتر فشار داده می‌شود، در حالی که برخی جاروبرقی‌های روباتیک باید به صورت دستی تخلیه شوند، برخی دیگر به طور خودکار محتویات محفظه گرد و غبار خود را به داخل یک سطل گرد و غبار بزرگتر در یک ایستگاه انتقال می‌کنند، بنابراین می‌تواند چندین بار خانه شما را جارو کند و نیازی به تمیز کاری هم نداشته باشد.

بیشتر جاروبرقی‌های روباتی دایره‌ای هستند، بنابراین برای اطمینان از تمیز شدن گرد و غبار و زباله‌هایی که روی تخته‌های قرنیز نشسته و لبه‌های اتاق نیز جمع‌شده، تعدادی برس کوچک‌تر وجود دارد که از محیط جاروبرقی امتداد می‌یابند.

لیزرهای مادون قرمز توسط جاروبرقی‌های روباتیک گران‌تر برای ارزیابی اندازه و شکل اتاق استفاده می‌شود، در حالی که مدل‌های ارزان‌تر به نوارهای مرزی فیزیکی تکیه می‌کنند که باید روی زمین قرار دهید تا اطمینان حاصل شود که روبات‌ها فقط در یک منطقه خاص تمیز می‌کنند. با استفاده از هر دو روش، جاروبرقی رباتی معمولا در یک الگوی منطقی در اطراف اتاق حرکت می‌کند تا اطمینان حاصل شود که هر اینچ از فرش یا کف سخت تمیز می‌شود.

این حسگرها همچنین زمانی که ربات جاروبرقی بین اتاق‌هایی با کف‌پوش‌های مختلف حرکت می‌کند، مثلاً فرش یا کف‌های سخت، استفاده می‌شود تا بین این دو گیر نکند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که کارها طبق برنامه انجام می‌شوند یا می‌توانید از یک برنامه (یا حتی کنترل از راه دور) برای شروع فرآیند تمیز کردن در صورت نیاز و زمانی که نیاز دارید، استفاده کنید، می‌توانید زمان‌بندی‌ها را برای زمانی که تمیز کردن باید انجام شود، تنظیم کنید.

بسیاری از Robo-Vacها با دستیارهای صوتی از جمله Amazon Alexa، Google Assistant و Siri ادغام می‌شوند، بنابراین می‌توانید زمانی که می‌خواهید تمیز کردن را شروع کنید از صدای خود استفاده کنید، به این معنی که واقعاً یک تجربه بدون استفاده از دست است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، جاروبرقی‌های رباتیک با باتری‌های قابل شارژ تغذیه می‌شوند و بسته به سطح تمیز کردن انتخاب شده، بین یک تا سه ساعت تمیز کردن را ارائه می‌دهند.

همه جاروبرقی‌های رباتی زمانی که نیاز به شارژ مجدد داشته باشند به شما هشدار می‌دهند، اگرچه برخی از جاروبرقی‌ها به طور خودکار به محل اتصال خود باز می‌گردند تا در صورت وقوع این اتفاق خود را شارژ کنند. شارژ مجدد ربات جاروبرقی نیز می‌تواند بین پنج تا هفت ساعت طول بکشد.

 

بهترین سشوار موجود در بازار ایران کدام است:
بهترین سشوار خانگی

 

چگونه جاروبرقی‌های رباتیک از تمیز شدن خانه اطمینان حاصل می‌کنند؟

چگونه جاروبرقی‌های رباتیک از تمیز شدن خانه اطمینان حاصل می‌کنند؟

بیشتر جاروبرقی‌های روباتی از یک یا دو برس چرخان که با یک یا چند برس چرخشی جفت می‌شوند، تشکیل شده‌اند. اینها با هم کار می‌کنند تا زباله‌ها را به داخل بیاورند، جایی که مکانیسم خلاء مواد را به داخل سطل زباله می‌مکد.

هر چیزی که یک ربات جمع آوری می‌کند در یک محفظه قابل جابجایی ذخیره می‌شود. هنگامی که این قسمت پر شد، معمولا باید هر هفته، گاهی اوقات هر چند روز یکبار، آن محفظه را خالی کنید. مدل‌های گران‌تر دارای ایستگاه‌های تخلیه خودکار هستند که فقط پس از چند هفته نیاز به تخلیه محفظه دارند، نه جاروبرقی. ممکن است مجبور باشید برای چنین اسکله‌ای کیسه‌های یکبار مصرف بخرید یا نباشید، اما حتی اگر چنین باشد، راحتی ممکن است ارزشش را داشته باشد.

جاروبرقی رباتیک نیز به سنسورهای مختلف وابسته است. سنسورهای رو به پایین معمولی هستند و برای جلوگیری از موانع اساسی عمل می‌کنند. مدل‌های بهتر دارای حسگرهای رو به جلو هستند که می‌توانند اتاق‌ها را نقشه برداری کنند و یا مبلمان را برای تمیز کردن هدفمند شناسایی کنند.

ساده‌ترین ربات‌ها را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که با استفاده از کنترل‌های روی دستگاه، بر اساس برنامه اجرا شوند. مدل‌های هوشمندتر را می‌توان با برنامه‌های تلفن یا حتی بلندگوهای هوشمند کنترل کرد. به طور کلی، هرچه جاروبرقی هوشمندتر باشد، بهتر است، زیرا قیمت این فناوری به نصبت خدمات کاهش می‌یابد و نه تنها تمیز کردن آسان‌تر یا از راه دور را ارائه می‌کند، بلکه گزینه‌هایی برای هدف قرار دادن مناطق خاص به جای تمیز کردن کل طبقه ارائه می‌کند. این ویژگی می‌تواند مفید باشد اگر دوست ندارید یک جاروبرقی رباتیک کل روز در خانه شما بچرخد.

برخی از جاروبرقی‌ها دارای ملحقات پاک کننده هستند. اینها معمولا به کار بیشتری نیاز دارند، از جمله پر کردن آب تمیز و تخلیه آب کثیف و یا تعویض ضمیمه داخل و خارج. با این حال، پیشرفته‌ترین جاروبرقی‌ها می‌توانند بین تمیز کردن و جاروبرقی در حین کار جابجا شوند یا حتی آب خود را در اسکله تعویض کنند.

 

حل مشکل شناسایی نشدن رم روی گوشی:
چرا گوشی کارت حافظه را نمیخواند؟

 

محدودیت‌های جاروبرقی رباتیک

محدودیت‌های جاروبرقی رباتیک

قبل از اینکه فکر کنید جاروبرقی رباتیک راز یک خانه همیشه تمیز است، باید از چندین محدودیت عبور کنیم. بیایید بگوییم که ربات‌ها به این زودی‌ها به طور کامل جایگزین جاروبرقی‌های ایستاده نخواهند شد.

اولا، جاروبرقی‌های روباتی قدرت تمیز کنندگی و قدرت مانور مشابهی را که در بهترین واحدهای عمودی می‌بینید، ندارند. آنها تمایل دارند برخی از نقاط را تمیز نکنند، به خصوص گوشه‌ها، یا زیر مبلمانی که مناسب نیستند. جاروبرقی‌های Neato برای جلوگیری از مشکل گوشه‌ها مربعی شکل هستند، اما حتی آنها نیز محدودیت‌هایی دارند.

دوم، در حالی که جاروبرقی‌های روبات دارای حسگرهایی هستند تا مطمئن شوند که چیزها را له نمی‌کنند یا از پله‌ها پایین نمی‌آیند، مانع زیادی از مکیدن وسایل کوچک در محیط‌های بهم ریخته ایجاد نمی‌شود. قبل از هر جلسه تمیز کردن باید مطمئن شوید که اشیایی مانند کابل‌ها، بند کفش‌ها و منگوله‌ها از روی زمین جدا شده و همچنین هر چیز دیگری که ممکن است در غلتک‌ها گیر کند، مانند لباس روی زمین نباشد.

همانطور که قبلا اشاره شد، بیشتر جاروبرقی‌های رباتیک برای نگهداری زباله‌ها به محفظه‌های کوچک داخل دستگاه وابسته هستند، که می‌تواند به معنای تخلیه بسیار بیشتر از آنچه قبلا بوده، باشد. اگر این موضوع شما را آزار می‌دهد، یک ربات با یک داک تخلیه خودکار می‌خواهید، اما آماده باشید تا بیش از ۸۰۰ دلار برای این امتیاز هزینه کنید.

آیا جاروبرقی ربات ارزشش را دارد؟

آیا جاروبرقی ربات ارزشش را دارد؟

در مجموع، جاروبرقی‌های روباتی گرانتر از جاروهای شارژی یا سیمی هستند، زیرا شما برای راحتی اضافی که مجبور نیستید خودتان جارو کشیدن را انجام دهید، هزینه می‌کنید، بنابراین باید تعیین کنید که چقدر می‌خواهید برای این امتیاز بپردازید. به خصوص اگر می‌خواهید یک تجربه ساده تر داشته باشید. جاروبرقی‌های رباتی برای تمیز کردن سریع و منظم عالی هستند، اما جایگزینی برای تمیز کردن عمیق معمولی نیستند تا حدی به این دلیل که سطح مکش یکسانی را ارائه نمی‌دهند و به همین دلیل باید در کنار جارو برقی سیمی استفاده شوند.

اگر پله‌های زیادی دارید، به جاروبرقی جایگزین نیز برای این پله‌ها نیاز دارید، زیرا جاروبرقی رباتی را اختراع نکرده‌اند که بتوان از آن در پله‌ها استفاده کرد. با این حال، آنها جایگزین خوبی برای کسانی هستند که مشکلات حرکتی دارند، زیرا نیازی به فشار دادن به اطراف ندارید.

جاروبرقی‌های روباتی معمولاً سطل‌های زباله با ظرفیت کمتری نسبت به بهترین جاروبرقی‌ها نیز دارند، بنابراین بیشتر اوقات خود را تخلیه می‌کنید. ما همچنین توصیه می‌کنیم قبل از تنظیم ربات جاروبرقی، مطمئن شوید که کف شما فاقد کابل‌های شارژ، جوراب‌های کثیف یا سایر موارد است – زیرا نمی‌خواهید وقت آزاد خود را صرف پاک کردن آنها از برس‌ها کنید.

اگر هیچ یک از اینها برای شما مشکل ساز نیست، جاروبرقی رباتی بسیار ارزش آن را دارد.

 

چگونه با گوشی عکاسی حرفه ای کنیم؟
عکاسی حرفه ای با گوشی

 

چگونه از جاروهای رباتیک بهتر استفاده کنیم؟

استفاده از جاروبرقی رباتیک مطمئنا راحت است. این وسیله کمک‌ی با قابلیت‌های ناوبری هوشمند و در برخی موارد، سطل‌های زباله خود خالی‌شونده، می‌تواند به‌طور خودکار کف‌ خانه شما را بدون نیاز به انجام کار زیادی تمیز کند.

با این حال، آنها کاملاً بدون استفاده از دست نیستند. بدون نگهداری، تمیز کردن و مراقبت منظم، آنها می‌توانند در وظایف خود شکست بخورند. اگر قبل از جاروبرقی خانه خود را به درستی آماده نکنید، همین امر صادق است. پاک کردن موانع مشکل ساز و سایر خطرات فیزیکی از روی زمین، راهی را برای دستیابی به عمر طولانی برای جاروبرقی رباتیک انجام می‌دهد. این بدان معنا است که برای استفاده حداکثری از خلاء ربات، باید برخی از بهترین شیوه‌ها را دنبال کنید.

از شر سیم‌ها خلاص شوید

جدای از آشفتگی حیوانات خانگی و جوراب‌های دور ریخته شده، بزرگترین تهدید برای جاروبرقی روباتی سیم‌های برق و سایر سیم کشی‌های خانگی هستند. این کابل‌ها به راحتی می‌توانند برس‌ها و چرخ‌های چرخان ربات را به دام بیاندازند، در این مرحله باید خودتان با دقت گره‌ها را باز کنید.

به همین دلیل ایده خوبی است که قبل از اینکه ربات با جاروبرقی شروع به تمیز کردن کند، انبوه کابل‌های درهم را تا جایی که می‌توانید مرتب کنید. خوشبختانه، بسیاری از محصولات وجود دارد که می‌توانند به مدیریت این کابل‌ها کمک کنند. در کوتاه‌مدت، یک بست ارزان قیمت نیز همین کار را انجام می‌دهد.

مراقب فرش‌های پرزدار باشید

اعتراف می‌کنیم که در برابر جذابیت شیک فرش‌های مخمل‌ و پرزدار، مقاومت سخت است. متأسفانه، این تزئینات کف نیز برای تمیزکننده‌های رباتی مشکل ساز هستند. بسیاری از مدل‌ها اغلب توسط الیاف ضخیم فرش‌ها گرفتار می‌شوند.

برای اینکه جاروبرقی رباتیتان گیر نکند، قبل از شروع تمیز کردن، لبه‌های فرش‌های ضخیم خود را بالا بزنید. گزینه دیگر این است که به طور مجازی این بخش‌ کف را برای ربات مسدود کنید. اگر ربات شما از این عملکرد پشتیبانی می‌کند، آن را در برنامه تلفن همراه دستگاه خواهید یافت. آب و ربات رابطه خوبی ندارند. دسترسی به کاسه‌های آب حیوانات خانگی و گیاهان گلدانی را پاک کنید یا مسدود کنید.

مراقب آب باشید

به طور معمول آب و لوازم الکترونیکی به خوبی با هم ترکیب نمی‌شوند، بنابراین باید از مایعاتی که جاروبرقی رباتی شما ممکن است روی زمین با آن مواجه شود، آگاه باشید. به عنوان مثال، کاسه آب حیوانات خانگی منبع بدنام آب ریخته شده است. بهترین گزینه این است که مناطقی مانند آن‌ها را به صورت فیزیکی یا الکترونیکی (از طریق برنامه خلاء) حصار بکشید تا ربات شما بتواند از آنها دوری کند.

 

پرطرفدارترین و محبوب‌ترین بازی های پلی استیشن 5:
بهترین بازی های PS5

 

سنسورها را تمیز نگه دارید

جاروبرقی‌های ربات از مجموعه‌ای از حسگرهای الکترونیکی برای پیمایش صحیح در خانه شما استفاده می‌کند، از جمله امواج مادون قرمز، برجک‌های لیزری و سنسورها، به‌علاوه سنسورهای نوری و دوربین‌های دیجیتال نیز وجود دارد. با گذشت زمان، ربات شما و سخت افزار حسگر آن کثیف می‌شوند.

این کثیفی توانایی ربات در تفسیر فضای فیزیکی اطراف خود را مختل می‌کند. به همین دلیل ضروری است که به طور منظم شاسی خارجی و سیستم حسگر جاروبرقی خود را تمیز کنید. ما متوجه شدیم که یک پارچه میکروفیبر کمی مرطوب در این مورد به خوبی کار می‌کند. با این حال، ایده خوبی است که برای روش توصیه شده سازنده، به کتابچه راهنمای رباتی خود مراجعه کنید. برخی جاروبرقی‌های روباتی می‌توانند سطل زباله خود را خالی کنند. اگر مال شما نمی‌تواند مرتباً آن را تمیز کنید.

زباله‌های آن را خالی کنید

اگر به اطراف دقت کنید، تعدادی جاروبرقی روباتیک فانتزی خواهید دید که دارای پایه‌های شارژ هستند که می‌توانند سطل زباله رباتی را نیز خالی کنند. اما این موضوع هنوز یک ویژگی پیشرفته است که در اکثر ربات‌ها در دسترس نیست. در اکثر موارد، جاروبرقی رباتی شما فقط یک محفظه گرد و غبار با ظرفیت کم در داخل خود دارد که به طور ایده آل پس از هر بار تمیز کردن، باید آن را خالی کنید. اگر این کار را انجام ندهید، توانایی جاروبرقی و ادامه مکش خاک و زباله را کاهش خواهد داد.

حتی ربات‌های پیچیده با سطل‌های خود خالی‌شونده ممکن است هر از گاهی مسدود شوند، بنابراین مهم نیست که جاروبرقی رباتی شما چقدر شیک است، برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل غیرمنتظره، باید دستگاه جاروبرقی آن را مرتباً چک کنید.

 

تصفیه هوا خانگی چی بخریم؟
بهترین دستگاه تصفیه هوا برای منزل

 

سوالات متداول

جاروبرقی رباتیک چه می‌کند؟

هنگامی که صحبت از مکیدن گرد و غبار و خاک از فرش‌ها و کف‌های سخت به میان می‌آید، جاروبرقی‌های روباتیک مانند جاروبرقی‌های بزرگتر عمل می‌کنند: با استفاده از یک سری برس، و در برخی موارد یک میله برس چرخان، برای بلند کردن و جمع آوری کثیفی‌ها کار خود را پیش می‌برند و آن را در ظرف گرد و غبار محبوس می‌کنند.

آیا جاروبرقی ربات برای خرید مناسب است؟

جاروبرقی رباتی افزودنی عالی برای خانه شما است و زمان بیشتری را برای انجام کارهایی که بیشتر از همه از آن لذت می‌برید در اختیار شما قرار می‌دهد. مگر اینکه کار مورد علاقه شما جاروبرقی کشیدن باشد! جاروبرقی‌های رباتی جمع و جور هستند و فضای اضافی زیادی را در خانه شما اشغال نمی‌کنند و افزودنی عالی برای نظافت منزل شما هستند.

آیا جاروبرقی ربات صدای بلندی دارد؟

جاروبرقی‌های روباتی پر سروصداتر از جاروبرقی سنتی نیستند، اما کندتر هستند و تمایل دارند بسیار طولانی‌تر کار کنند.

برای شما

نظرات

 

نظر بده

نام