داغ ترین ها :
دلایل روشن نشدن گوشی و روش‌های حل آن

دلایل روشن نشدن گوشی و روش‌های حل آن

وابستگی شدید ما به گوشی‌های هوشمندمان از یک طرف و قیمت‌های بالای تلفن همراه از سوی دیگر باعث می‌شود تا بیش از پیش مراقب گوشی‌های خودمان باشیم و با ملایمت بیشتری با آن‌ها برخورد کنیم. اما با همه‌ی این مراقبت‌ها از آنجایی که با یک محصول الکترونیکی مواجه هستیم قطعا پیش می‌آید که بدون دلیل با برخی مشکل‌ها مواجه شویم و گوشی دیگر روشن نشود. روشن نشدن گوشی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و به همین دلیل هم ما در این مطلب به دلایل روشن نشدن گوشی و روش‌های حل آن خواهیم پرداخت تا در صورت مشکل در گام اول بدون نیاز به مراجعه به تعمیرکار موبایل بتوانید مشکل گوشی خود را حل کنید. پس در ادامه‌ی این مطلب کاربردی با حل مشکل روشن نشدن گوشی سامسونگ و … همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: مشکلات گوشی های شیائومی

چک کردن آسیب‌های فیزیکی احتمالی

گاهی اوقات آسیب‌های فیزیکی وارد بر گوشی می‌تواند باعث خرابی‌های اساسی شود و به همین دلیل، اولا کمی فکر کنید که آیا به تازگی گوشی زمین نخورده است یا جسمی با آن برخورد نداشته است؟ ثانیا هم به دنبال اثرات ضربه خوردگی در گوشی باشید. برای این کار به سراغ لبه‌های اطراف و قاب جلویی بروید و به دنبال جای ضربه‌های احتمالی باشید.

اگر قسمتی را یافتید که شکستگی وجود دارد یا جای ضربه خوردن دیده می‌شود و از طرفی گوشی دیگر روشن نمی‌شود باید حتما به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید؛ چرا که به احتمال قوی قطعه‌ای دچار آسیب دیدگی جدی شده است.

دلیل دیگر آسیب فیزیکی می‌تواند به خاطر ورود آب به داخل گوشی باشد. درست است که دسته‌ای از اسمارت فون‌ها گواهی مقاومت در برابر نفوذ آب دارند اما با گذشت زمان این ویژگی از بین می‌رود و گوشی مقاومت خود را در برابر مایعات از دست می‌دهد. توجه داشته باشید که حتی گاهی یک قطره آب هم می‌تواند با ورود مستقیم به داخل گوشی دردسرهای بزرگی را برای شما ایجاد کند.

اگر به روی نمایشگر شکستی وجود دارد ممکن است که صفحه نمایش آسیب دیده باشد و به همین دلیل هم شما نتوانید روشن شدن گوشی را ببینید. در این صورت با نگه داشتن دکمه پاور گوشی را خاموش کنید و پس از روشن شد منتظر ویبره‌ی اول کار بمانید. اگر هیچ اتفاقی نیفتاد احتمالا به غیر از نمایشگر بخش‌های دیگر هم در حین ضربه آسیب دیده‌اند.

به غیر از این در صورتی که حس می‌کنید نمایشگر روشن است ولی به دلیل آسیب محتوا را نمایش نمی‌دهد در صورت روشن بودن دستیارهای صوتی می‌توانید سیری یا گوگل اسیستنت را فرابخوانید و با گفتن ‘’Hey Siri’’ و ‘’Hey Google’’ منتظر پاسخ آن‌ها بمانید.

چک کردن فرآیند شارژ شدن

شاید این گفته کمی عجیب به نظر برسد، ولی ممکن است باتری گوشی شما به هر دلیلی در یک لحظه خالی از شارژ شده باشد و حالا گوشی به دلیل نداشتن شارژ روشن نشود. گوشی را  به شارژ متصل کنید و ۲۰ الی ۳۰ دقیقه منتظر بمانید و سپس دوباره امتحان کنید.

اگر بعد از این تایم همچنان گوشی روشن نشد باید آن را به یک آداپتور و سیم دیگر متصل کنید؛ چرا که ممکن است آداپتور یا سیم رابط آن خراب شده باشد و نتواند فرآیند شارژ را به درستی انجام دهد.

برای اطمینان از درستی فرآیند شارژ نگاهی هم به داخل درگاه شارژ گوشی خود داشته باشید تا به وسیله‌ی جسم خارجی مسدود نشده باشد. اگر همه‌ی این مراحل را امتحان کردید و همچنان گوشی روشن نمی‌شود احتمالا مشکل مربوط به بخش باتری نبوده و باید به سراغ راهکارهای ادامه‌ی متن بروید (البته ممکن است درگاه شارژ خراب شده باشد که در این صورت هم باید به تعمیرکار مراجعه کنید).

هارد ریسیت انجام دهید

اگر نگه داشتن دکمه پاور منجر به خاموش/روشن شدن گوشی شما نمی‌شود پس باید به فکر هارد ریسیت آن باشید. در آیفون‌ها و گوشی‌های اندرویدی این کار مراحل متفاوتی دارد که در ادامه به هر دو اشاره خواهیم کرد.

 • اگر از آیفون ۸ یا جدید‌تر استفاده می‌کنید، ابتدا دکمه‌ی افزایش ولوم را فشار دهید و سپس همین کار را با دکمه‌ی کاهش ولوم انجام دهید و در نهایت دکمه‌ی پاور را فشار داده و چند ثانیه نگه دارید تا نمایشگر روشن شود.

روند ریست فکتوری کردن آیفون 8

 • در گوشی آیفون ۷ دکمه‌ی پاور و ولوم پایین را فشار داده و برای مدتی نگه دارید تا نمایشگر روشن شود.
 • در گوشی‌های آیفون یا آیپد قدیمی‌تر که از دکمه‌ی هوم برخوردار هستند دکمه‌ی هوم و پاور را همزمان فشار داده و کمی نگه دارید تا نمایشگر روشن شود.

گوشی‌های اندرویدی اکثرا مشابه هم هستند و برای هارد ریسیت آن‌ها باید دکمه‌ی ولوم بالا و پایین و پاور را همزمان نگه دارید تا نمایشگر روشن شود. اگر گوشی شما به این کار هیچ واکنشی نشان نداد باید هارد ریسیت این مدل را در گوگل سرچ کرده و مطابق آن آموزش به خصوص عمل کنید.

در نهایت اگر باتری گوشی شما امکان جدا شدن دارد به عنوان یک راه حل می‌توانید آن را خارج کرده و بعد از چند ثانیه مجددا جایگذاری کنید (البته در حال حاضر کمتر گوشی پیدا می‌شود که بتوان باتری آن را بدون دردسر خارج کرد).

بیشتر بخوانید: رایج ترین مشکلات آیفون ۷ و راه‌های رفع آن‌ها

مشکل روشن نشدن گوشی سامسونگ

اگر از گوشی سامسونگ استفاده می‌کنید و همین مشکل برای شما پیش آمده  طبق آموزش بالا عمل کنید و ما در این بخش چند نکته‌ی اختصاصی برای رفع مشکل بالا نیامدن گوشی سامسونگ بیان می‌کنیم.

 • در برخی از مواقع نسخه‌ی اندروید موجود به روی گوشی گلکسی شما با نسخه‌ی خاصی از یک برنامه سازگار نیست و همین موضوع می‌تواند باعث مشکلات نرم افزاری بسیار جدی و خاموشی کهکشانی شما شود. برای حل این مشکل بهترین کار این است که گلکسی خود را در حالت Safe Mode ریبوت کنید. برای انجام این کار مطابق با آموزش پیش بروید. دکمه‌ی پاور گوشی خود را نگه دارید تا لوگوی سامسونگ نمایش داده شود. بلافاصله پس از نمایش لوگو دکمه‌ی پاور را رها کنید دکمه‌های ولوم پایین و بالا را نگه دارید تا گوشی در حالت Safe Mode روشن شود.
 • گاهی اوقات گوشی گلکسی شما روشن است اما به عنوان مثال تاچ نمایشگر کار نمی‌کند و تنها می‌توانید با دکمه‌ها اعمالی را انجام دهید. برای این کار در گوشی گلکسی A71‌ باید دکمه‌های پاور و ولوم پایین را نگه دارید. زمانی که نمایشگر کمی تاریک شد دکمه‌های پاور و ولوم بالا را نگه دارید. هر وقت لوگوی سامسونگ نمایش داده شد همه‌ی دکمه‌ها را رها کنید. در این منو می‌توانید گوشی خود را خاموش/روشن کنید و یا آن را به تنظیمات کارخانه برگردانید و یا بروزرسانی نرم افزاری را به روی گوشی اعمال کنید.

ریسیت فکتوری انجام دهید

اگر تمام مراحل بالا را انجام داده‌اید ولی همچنان گوشی روشن نمی‌شود باید به فکر بازگشت آن به تنظیمات کارخانه باشید. در گوشی‌های آیفون باید با سیم گوشی را به لپ تاپ متصل کنید تا iTunes گوشی را شناسیایی کرده و آن را در بالا سمت چپ نمایش دهد.

زمانی که آیکون گوشی نمایش داده شد به روی آن کلیک کرده و سپس Restore iPhone To Wipe it Clean را انتخاب کنید. با این کار می‌توانید آیفون را به تنظیمات کارخانه برگردانید (با این کار همه‌ی اطلاعات شما حذف خواهد شد).

برای ریسیت فکتوری کردن گوشی اندرویدی باید به منوی ریکاوری آن‌ها وارد شوید. برای وارد شدن به این بخش هر گوشی تنظیمات مخصوص به خود را دارد و نمی‌توان فرمولی کلی را بیان کرد. از طریق گوگل اسم گوشی خود به همراه عبارت Recovery Mode را سرچ کرده و به دنبال تنظیمات گوشی خود باشید.

به عنوان مثال برای وارد شدن به منوی ریکاوری در گوشی گلکسی A51 باید در ابتدا دکمه‌ی ولوم پایین و پاور را نگه دارید تا گوشی خاموش شود. سپس دکمه‌های ولوم بالا و پاور را نگه دارید تا لوگوی سامسونگ نمایش داده شود. حال به سادگی به منوی ریکاوری منتقل می‌شوید (در منوی ریکاوری نمایشگر به صورت لمسی کار نمی‌کند و برای جابجایی بین منو باید از کلیدهای ولوم و برای انتخاب گزینه باید از کلید پاور استفاده کنید).

حالا در این منو Wipe Data/Factory reset را انتخاب کنید تا گوشی به تنظیمات کارخانه بازگردد.

به فکر تعمیر یا خرید گوشی جدید باشید

اگر همه‌ی اقدامات بالا را انجام داده‌اید و همچنان گوشی واکنشی نشان نمی‌دهد باید به فکر مراجعه به یک تعمیرکار و یا خرید گوشی جدید باشید. اگر آسیب وارده به گوشی جدی باشد هزینه‌ی بالایی روی دست شما خواهد گذاشت و شاید خرید گوشی جدید به صرفه‌تر باشد. از طرفی ممکن است این ایراد مربوط به قطعه‌ی ساده‌ای مانند پورت شارژ یا قطع شدن یک اتصال ساده باشد که در این صورت تعمیر منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

برای شما

نظرات

 

نظر بده

نام

3 نظر

 1. احسان نیک پی

  سلام
  وقت بخیر
  تازگی اندروید آپدیت کردید؟

 2. رضا

  سلام وقتی دگمه پاور گوشی را نگه میدارم تا روشن بکنم نوشته گالکسی سامسونگ میاد ولی به همان صورت باقی میماند ودیگر روشن نمیشود دلیلش چی میتونه باشه.ممنون میشم کمک بکنید

  1. احسان نیک پی

   پاسخ به رضا

   سلام وقت بخیر گوشی رو به شارژ متصل کنید سه دکمه پاور و ولوم بالا و پایین رو نگه دارید تا گوشی ری استارت بشه اگه مشکل حل نشد به فکر هارد ریست و در نهایت ریست فکتوری باشید اگه مشکل حل نشد باید به تعمیرکار مراجعه کنید پاینده باشید