داغ‌ترین‌ها
آیفون 13 پرو مکس بهترین بازی های اندروید بهترین گوشی 6 میلیونی تبلت دانش آموزی قیمت روز گوشی گوشی دانش آموزی گوشی لمسی ارزان نصب ویندوز 11

بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک

You are currently viewing بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک

زمانی که باتری گوشی‌های هوشمند رو به تمام شدن است، پاور بانک‌ها می‌توانند نجات دهنده واقعی باشند. اما اگر باتری خود پاوربانک مشکل پیدا کند، باید چه کار کرد؟ علاوه بر این، این شارژرهای قابل حمل دارای چراغ‌های LED هستند که وضعیت باتری را به نمایش می‌گذارد. این چراغ‌ها با الگوی خاصی چشمک می‌زنند که گاهی درک آن آسان نیست. چشمک زدن نامنظم این چراغ‌ها می‌تواند نشان دهنده مشکل باشد. به این معنی که پاور بانک شارژ نمی‌شود و این خود مشکل بزرگ دیگری است. در برخی موارد حتی ممکن است متوجه این واقعیت شوید که پاوربانک به شارژر وصل است و چراغ‌های LED چشمک می‌زند اما دستگاه شارژ نمی‌شود. مصیبت واقعی زمانی است که گوشی خود را به پاوربانک وصل کنید و شارژ نشود. در این زمان نمی‌توانیم مطمئن باشیم، مشکل از گوشی است یا پاوربانک دچار مشکل شده است. بنابراین در این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک را باهم بررسی کنیم.

 

برای مشاهده قیمت پاور بانک به سایت تکنولایف مراجعه کنید.

 

چرا پاور بانک گوشی را شارژ نمی کند؟

اول از همه باید مطمئن شوید که مشکل از پاوربانک است یا این که گوشی شما است که شارژ نمی‌شود. دو راهکار اساسی را در ابتدا امتحان کنید. اول گوشی را با شارژر به پریز برق وصل کنید تا مطمئن شوید که از این طریق کار می‌کند. دوم دستگاه دیگری را با پاوربانک شارژ کنید تا عملکرد آن را بررسی کنید. با انجام این دو کار تا حدودی مشخص خواهد شد که مشکل از کجاست. حالا بیاید دلایل زیر را نیز بررسی کنیم.

پورت یو اس بی یا میکرو یو اس بی معیوب است

یک اتفاق رایج در طول زمان این است که ارتباط بین کابل شارژ و پورت یو اس بی یا میکرو USB دچار مشکل شود. استفاده مداوم از کابل شارژ  در نهایت می‌تواند باعث قطع شدگی جزئی در پورت داخل پاوربانک شود. اگر با تکان دادن سیم و بالا پایین کردن آن برای چند لحظه اتصال برقرار می‌شود، مطمئنا مشکل از پورت شارژر یا خود شارژر است. ممکن است پاوربانک شما سیم مخصوصی داشته باشد که دچار مشکل شده است. شارژر گوشی یا هر شارژر دیگری را امتحان کنید. اگر مشکل حل نشد، ممکن است اختلال از پورت داخلی باشد. با این حال، نیازی به ناامیدی نیست. پاوربانک خود را خاموش کنید. سپس با احتیاط یک خلال دندان یا ابزار کوچک بردارید و پورت را کمی تکان دهید. این کار اغلب برای رفع مشکل شارژ گوشی توسط پاوربانک کافی است.

پورت یو اس بی یا میکرو یو اس بی کثیف است

این مورد ربطی تمیز بودن شما ندارد. هر پورت یو اس بی یا میکرو یو اس بی که در پاوربانک‌ها وجود دارد، ممکن است کثیف شود. پرز یا تجمع کثیفی یا گرد و غبار در طول زمان، ممکن است به راحتی باعث شود کار پاور بانک مختل شود. باز هم می‌توانیذ این مشکل را به راحتی برطرف کنید. با یک خلال دندان و یا گوش پاک‌کن می‌توانید پورت یو اس بی پاوربانک را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که این کار را آهسته و پیوسته انجام دهید و مراقب باشید که کثیفی را بیشتر به داخل پورت فشار ندهید. قرار نیست مشکل را بدتر کنید!

شارژ نشدن گوشی با پاوربانک

کابل شارژ آسیب دیده است

راه‌های زیادی برای آسیب رساندن به کابل شارژ وجود دارد که باعث می‌شود سیم‌ها در معرض خراب شدگی باشد. یک سیم شارژ دیگر را امتحان کنید وقتی مطمئن شدید مشکل از شارژر است یا فورا کابل فرسوده خود را تعویض کنید. تعمییر کردن کابل‌های مشکل‌دار گزینه مناسبی نیست. زیرا ممکن است موجب نوسانات برقی شود و به گوشی شما و حتی سیم‌کشی برق آسیب بزند. مطمئنا برای شما راحت‌تر است که یک کابل جدید بخرید تا هزینه تعمیرات ناشی از سوختگی را پرداخت کنید!

 

 

آداپتور برق آسیب دیده یا ناسازگار است

بعد از همه این موارد ممکن است مشکل از آداپتور داخلی پاوربانک باشد. آداپتورهای برق معمولا قطعات کاملا مقاومی از کیت هستند اما همچنان ممکن است آسیب ببینند. این مشکلات ممکن است به علت نوسانات برق و یا فشار استفاده نامناسب ایجاد شود. متاستفانه اگر این اتفاق افتاده باشد، تقریبا کاری از دست شما ساخته نیست.

نکته دیگری که وجود دارد این است که پاوربانک‌ها معمولا پورت‌های مختلفی دارد که ممکن است جریان‌های متفاوتی از ولتاژ را به جریان در بیاورد. سعی کنید یک پورت دیگر را امتحان کنید. یا اگر دستگاه شما برای مثال فاقد قابلیت شارژ سریع است، از پورت شارژ سریع استفاده نکنید.

ممکن است داخل پورت دستگاه آب رفته باشد

این مورد شاید زیاد معمول نباشد اما بد نیست که آن را نیز بررسی کنیم. ممکن است زمانی بدون اینکه متوجه شویم داخل پورت‌های پاور بانک آب رفته باشد. مثلا چیزی روی آن ریخته باشد و ما تصور کنیم که با تمیز کردن، مشکل حل شده است. ممکن است چند روزی طول بکشد که آب به بخش‌های داخلی پاوربانک صدمه بزند. بنابراین این احتمال را نیز در نظر بگیرید. آب واقعا می‌تواند برای هر دستگاه الکترونیکی خطرناک و ویران کننده باشد.

ممکن است خود پاوربانک به درستی شارژ نشده باشد

چرا پاور بانک شارژ نمیکند

یکی از دلایل اساسی شارژ نشدن گوشی توسط پاوربانک ممکن است این موضوع باشد که خود پاوربانک به درستی شارژ نشده است. بنابراین اگر چراغ‌های پاوربانک روشن نشد و یا نشان از کم بودن باتری داشت، سعی کنید پاوربانک را به طور کامل شارژ کنید. اگر پاوربانک شما شارژ نشد، موارد زیر را بررسی کنید.

بررسی کنید که آیا کابل برق به طور کامل وصل است یا خیر

این احتمال وجود دارد که دوشاخه برق را به طور کامل در درگاه شارژ قرار نداده باشید که منجر به اتصال معیوب برق با پاوربانک شده باشد. دوشاخه را بررسی کنید و ببینید که به درستی در پریز قرار گرفته است یا خیر. همچنین مطمئن شوید که کانکتور برق پاور بانک به درستی در پریز قرار گرفته باشد. این راه‌حل ممکن است بسیار ساده و ابتدایی به نظر برسد اما شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که این مشکل برای افراد بسیار زیادی اتفاق می‌افتد.

 

اگر برای اتصال OTG به گوشی مشکل دارید، مطلب زیر را بخوانید:
چگونه فلش را به گوشی سامسونگ وصل کنیم

 

سعی کنید با کابل برق دیگری پاوربانک را شارژ کنید

اگر اتصالات مشکلی ندارد و پاور بانک هنوز شارژ نمی شود، احتمال خرابی کابل برق وجود دارد. برخی از کابل‌های برق می‌توانند کیفیت پایینی داشته باشند که تأثیر مستقیمی بر میزان شارژ دارد. چنین کابل‌های برقی از فناوری شارژ سریع که پاوربانک نیاز دارد، پشتیبانی نمی‌کنند.

پاوربانک را از طریق پریز دیواری شارژ کنید نه از طریق یو اس بی لپ تاپ

توصیه می‌شود پاور بانک را از پریز برق اصلی شارژ کنید نه از طریق رایانه یا لپ تاپ. جریان خروجی از پورت یو اس بی کامپیوتر یا لپ تاپ حدود ۰.۵ آمپر است که برای شارژ پاوربانک کافی نیست.

از آداپتور دیگری استفاده کنید

این احتمال وجود دارد که آداپتوری که برای شارژ پاوربانک خود استفاده می‌کنید معیوب شده باشد. با این حال اگر پاور بانک شما شارژ نمی‌شود و چراغ‌های LED هنگام اتصال به منبع برق روشن نمی‌شوند، احتمالا پاور بانک دچار خرابی داخلی شده است.

سوالات متداول:

چرا پاوربانک گوشی را شارژ نمی‌کند؟ اول گوشی را با شارژر به پریز برق وصل کنید تا مطمئن شوید که از این طریق کار می‌کند. دوم دستگاه دیگری را با پاوربانک شارژ کنید تا عملکرد آن را بررسی کنید. با انجام این دو کار تا حدودی مشخص خواهد شد که مشکل از کجاست. حالا بیاید دلایل زیر را نیز بررسی کنیم.

آیا پورت شارژ گوشی یا پورت USB پاوربانک سالم است؟ اگر پورت شارژ گوشی یا پورت USB پاوربانک مشکل داشته باشد، گوشی شارژ نمی‌شود. حتما این موضوع را بررسی کنید. آن هم با تست کردن روی گوشی‌های مختلف یا شارژ کردن گوشی با دستگاه‌های دیگر.

برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید
[تعداد امتیازات: 4 امتیاز میانگین: 4.3]

دیدگاهتان را بنویسید