سرگرمی

نگاهی به بلند ترین آسمان خراش های دنیا

امروزه در دنیا به دلیل گسترش شهرها و کمبود زمین، سازه ها بیشتر از نظر عمودی رشد می کنند و کشور های مختلف برای بدست آوردن رکورد بلندترین سازه ها با هم رقابت می کنند. این کار جدا از ثبت رکورد، از نظر توریستی نیز فوایدی دارد و باعث جذب گردشگران زیادی می شود. با پیشرفت های فراوان در زمینه عمران و معماری دستیابی به این رکورد دور از دسترس نیست و کشور های آسیایی چه خاورمیانه و چه خاور دور، به دنبال سرقت این رکورد از یکدیگر هستند. حال ما قصد داریم گزارشی از بلند ترین آسمان خراش های دنیا به شما ارائه دهیم.

۱۱- مرکز مالی جهانی شانگهای / چین / ارتفاع: ۴۹۲ متر

این برج به مرکز تجارت جهانی شانگهای نیز مشهور است و در بازه زمانی سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ ساخته شده است. این برج در سال ۲۰۰۹ بلندترین برج در کشور چین شناخته می شد و ۱۰۱ طبقه دارد که ۳ طبقه آن در زیر زمین می باشد. در قسمت بالای این برج یک فضای خالی دیده می شود که معماران، دلیل آن را کاهش فشار باد بر روی برج اعلام کرده اند. از این برج به عنوان هتل، مرکز خرید و موزه استفاده می شود.

۱۰- برج تایپه ۱۰۱ / تایوان / ارتفاع: ۵۰۹ متر

این برج به مرکز مالی تایپه نیز معروف بوده و ساخت آن از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ به طول انجامیده است. این برج نیز مانند قبلی ۱۰۱ طبقه دارد ولی ۵ طبقه آن زیر زمین می باشد. این برج بزرگ ترین سازه مسکونی دنیا بوده که در یک منطقه زلزله خیز ساخته شده است. این کشور از نظر آب و هوایی بسیار نا آرام بوده و سرعت بعضی از طوفان های آن تا بیش از ۲۵۰ کیلومتر در ساعت می باشد و این موضوع در حالی است که در این منطقه در سال در حدود ۲۰۰ بار زلزله می آید و به نحوی دیگر این برج نماد مقاومت می باشد.

۹- برج چاینا زون / چین / ارتفاع: ۵۱۵ متر

این آسمان خراش در حال ساخت بوده و در منطقه تجاری و مرکزی شهر پکن است. مهندسان از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۱ شروع به ساخت این آسمان خراش کرده اند و پیش بینی ها حکایت از آن دارد که این برج تا ۵ سال دیگر آماده بهره برداری کامل می شود. اما جالب است بدانید که از ۶۰ طبقه این برج به عنوان دفاتر، ۲۰ طبقه آن به عنوان منازل مسکونی فوق العاده و از ۲۰ طبقه دیگر آن به عنوان هتل استفاده خواهد شد.

۸- مرکز مالی CTF تیانجین / چین / ارتفاع: ۵۳۰ متر

ساخت و ساز این برج که در شهر تیانجین و در کشور چین قرار دارد از سال ۲۰۱۳ شروع شده و تا اواخر سال ۲۰۱۸ به طول می انجامد و بعد از پایان، تبدیل به دومین برج بلند در شهر تیانجین خواهد شد. این سازه ۱۰۱ طبقه خواهد داشت که ۴ تای آن در زیر زمین می باشد.

۷- مرکز مالی CTF گوانژو / چین / ارتفاع: ۵۳۰ متر

این برج در شهر گوانژو قرار داشته و اولین برج در این شهر و سومین برج در چین و هفتمین برج در جهان، از نظر ارتفاع می باشد. این برج دارای ۱۱۱ طبقه بوده که پنج تای آن در زیر زمین می باشد و به عنوان منزل مسکونی، مرکز تجاری و هتل کاربرد دارد. ساخت و ساز این سازه از سال ۲۰۰۹ شروع و در سال ۲۰۱۶ پایان یافته است. جالب است بدانید که سریع ترین آسانسور های جهان در این برج قرار دارند که سرعت آن ها چیزی در حدود ۲۰ متر بر ثانیه می باشد.

۶- مرکز تجارت جهانی یک (One World) / آمریکا / ارتفاع: ۵۴۱ متر

این سازه، بلندترین در نیم کره غربی می باشد و همچنین ششمین برج بلند در دنیا. این برج در شهر نیویورک و در منطقه منهتن قرار دارد. ساخت و ساز این برج در حدود ۷ سال به طول انجامید و چیزی در حدود ۳٫۹ میلیارد دلار ارزش دارد.

۵- برج جهانی لوته (Lotte) / کره جنوبی / ارتفاع: ۵۵۴٫۵ متر

این برج نیز در قسمت شرقی قاره آسیا قرار دارد و در ماه مارس سال ۲۰۱۶ به بهره برداری رسید. این برج ۱۲۳ طبقه دارد که ۶ تا از آن ها در زیر زمین می باشد. از ۲۵ طبقه این سازه به عنوان هتل، ۳۳ طبقه به عنوان دفاتر، ۲۹ طبقه به عنوان منزل مسکونی و مابقی به عنوان مرکز تجاری استفاده می شود.

۴- مرکز مالی بین المللی پینگ آن / چین / ارتفاع: ۵۵۵ متر

این سازه در شهر شنزن قرار داشته و در سال ۲۰۱۷ به بهره برداری رسیده است. مالک این سازه یک شرکت بیمه چینی می باشد. این برج در سال ۲۰۱۵، دومین برج بلند در چین بود که در همین راستا مالکان این برج تصمیم گرفتند تا با نصب یک آنتن ۶۰ متری، این برج را تبدیل به بلند ترین برج چین کنند که به دلیل اختلال در مسیر پرواز ها، این آنتن نصب نگردید.

۳- برج ساعت مکه / عربستان / ارتفاع: ۶۰۱ متر

نام دیگر این سازه ابراج البیت بوده و در شهر مکه قرار  دارد. ساعت روی این برج، بزرگترین ساعت در جهان می باشد. ارزش این برج در حدود ۱۵ میلیارد دلار بوده و ارزشمنترین سازه در جهان می باشد.

۲- برج شانگهای / چین / ارتفاع: ۶۳۲ متر

این برج، بلند ترین سازه در کشور چین می باشد که ساخت آن از سال ۲۰۰۸ شروع و تا سال ۲۰۱۴ به طول انجامید. این آسمان خراش ۱۲۱ داشته و کاربری آن اداری و تجاری است. این برج به شکل ۹ ساختمان استوانه ای به یکدیگر متصل هستند. این برج مجموعه ای از هتل، مرکز خرید و پارکینگ می باشد.

۱- برج خلیفه / امارات / ارتفاع: ۸۲۸ متر

بلند ترین برج جهان که در کشور امارات قرار دارد در سال ۲۰۱۰ به بهره برداری رسید و مدت زمان ساخت آن ۶ سال بود. این آسمان خراش توسط دولت امارات ساخته شده است و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. مجموعه ای از هتل ها، دریاچه مصنوعی، مراکز خرید و منازل مسکونی در این برج قرار دارند.

ارسال پاسخ

Real Time Web Analytics