فناوری 5G چیست؟ همه چیز درباره 5G

فناوری 5G چیست؟ همه چیز درباره 5G

نزدیک به یک دهه از پروژه ساخت آن می‌گذرد و 5G اکنون یک فناوری کامل است. شرکت‌های مخابراتی از چند سال پیش برای انتخاب شهرهای پشتیبان 5G شروع به تحقیق و آزمون کردند و هم‌اکنون بسته به قابلیت‌های تلفن شما، دسترسی به اینترنت 5G تقریباً در دسترس است. اما 5G دقیقاً چیست؟ برخی سؤال می‌کنند که 5G کجا در دسترس است و آیا هرگز آن را در شهر خود می‌بینند یا خیر؟ یا کدام گوشی 5G را خریداری کنند؟ البته بحث بر سر این است که کدام شرکت مخابراتی بهترین فناوری 5G را دارد. برای رسیدن به جواب تمام سؤالات خود، با مجله تکنولایف همراه باشید.

5G چیست؟

قبل از این‌که نحوه کار 5G را توضیح دهیم، ایده خوبی است که توضیح دهیم دقیقاً فناوری 5G چیست. به زبان ساده، 5G نسل 5 پهنای باند تلفن همراه است که در نهایت جایگزین یا حداقل تقویت‌کننده اتصال G4 LTE خواهد شد. با5G ، سرعت دانلود و آپلود بسیار سریع‌تری خواهید داشت، همچنین تأخیر یا مدت زمانی که دستگاه‌ها برای برقراری ارتباط با شبکه های بی سیم نیاز دارند نیز به شدت کاهش می‌یابد.شبکه‌های 5G ذاتاً کارآمدتر هستند، ارتباطات بیشتری را در هر دکل انجام می‌دهند و سرعت بیشتری را ارائه می‌دهند.

5G چیست؟

5G همچنین برای کار با طیف وسیع‌تری از فرکانس‌های رادیویی (RF) طراحی شده است و امکانات جدیدی را در باند بسیار بالا mmWave (موج میلی‌متر) برای شرکت‌های مخابراتی فراهم می‌کند تا خدمات شبکه خود را گسترش دهند. از آنجا که 5G یک فناوری کاملاً جدید است که با فرکانس‌ها و سیستم‌های جدید کار می‌کند، تلفن‌های 4G با شبکه 5G جدید سازگار نیستند و باید گوشی‌هایی با امکان ارتباطی 5G تهیه کنید.

فناوری 5G کی فراگیر می‌شود؟

شبکه‌های 5G از سال 2019 به‌طور جدی مستقر شدند، اما سال‌ها قبل زمینه برای شبکه نسل بعدی فراهم شد و معماری استاندارد 5G در سال 2016 ارائه شد.
بدیهی است که 5G هنوز به اشباع کل بازار نرسیده است یا حتی بیشترین میزان استفاده از این فناوری درگوشی‌های هوشمند را نشان نمی‌دهد. اما با نگاهی به تاریخچه عرضه 4G می‌توان خوش‌بین بود که این فناوری هم کم‌کم به سرتاسر جهان تسلط پیدا می‌کند و فراگیر می‌شود. 4G برای اولین‌بار در سال 2009 به ‌صورت تجاری مستقر شد و تا سال 2013 طول کشید تا در بسیاری از کشورها معیار اصلی ارتباطات باشد و بر شبکه‌های 3G قدیمی مسلط شود. مطابق با یک جدول زمانی مشابه، شاید اواخر سال 2022 یا حتی 2023 برای 5G زمان کافی‌ای باشد که در اکثر کشورهای جهان استفاده شود و جایگزین 4G شده باشد.

فناوری 5G چطوری کار می‌کند؟

حال که فهمیدیم تکنولوژی 5G چیست، وقت آن رسیده که بدانیم چطور کار می‌کند و آن را با 4G مقایسه کنیم.
دقیقاً مانند 4G، فناوری 5G هم در طیف وسیعی از توزیع طیف رادیویی کار می‌کند اما قادر است در دامنه وسیع‌تری از شبکه‌های فعلی اجرا شود. رایج‌ترین شکل 5G که استفاده می‌شود Sub-6 است و همچنین mmWave نیز وجود دارد.

فناوری 5G چطوری کار می‌کند؟
Sub-6 به 5G گفته می‌شود که با فرکانس زیر 6GHz کار می‌کند. همه شرکت‌های مخابراتی به‌نوعی شبکه Sub-6 دارند، اساساً به این دلیل که در حال حاضر 4G با فرکانس‌های پایین‌تر کار می‌کند. به‌عنوان‌مثال، T-Mobile دارای طیف باند کم 600 مگاهرتز و 2.5 GHz متعلق به Sprint است که هر دو برای 5G استفاده می‌شوند.

آیا آنتن‌دهی فناوری 5G بهتر از 4G است؟

طیف زیر GHz6 در عرضه 5G فوق‌العاده مهم است، زیرا این امواج رادیویی با فرکانس پایین‌تر می‌توانند مسافت زیادی را طی کنند و به دیواره‌ها و موانع نفوذ کنند. این بدان معناست که شرکت‌های مخابراتی می‌توانند شبکه‌های بسیار بزرگ‌تری را بدون نیاز به ساخت صدها سلول در هر شهر مستقر کنند.
سپس mmWave (موج میلی‌متر) وجود دارد که اشاره به امواج رادیویی با فرکانس بسیار بالا بین 30 گیگاهرتز تا 300 گیگاهرتز دارد و برای شارژ بیش از حد اتصالات 5G و ارائه سرعت بارگیری چند گیگابایت در ثانیه استفاده می‌شود. درحالی‌که اتصالات mmWave می‌توانند سرعت بارگیری فوق‌العاده را ارائه دهند، امواج رادیویی با فرکانس بالا نمی‌توانند مسافت زیادی را طی کنند و نمی‌توانند واقعاً از موانع عبور کنند و در بیشتر موارد، حتی یک پنجره یا برگ‌های درخت می‌توانند اتصال را مسدود کنند.

چرا 5G بهتر است؟

برای ایجاد یک شبکه قویmmWave ، شرکت‌های مخابراتی به صدها یا هزاران سلول شبکه کوچک در هر شهر نیاز دارند. اساساً، استقرار شبکه mmWave به ایجاد شبکه‌های کوچکی در گوشه گوشه ساختمان احتیاج دارد. پس چرا زحمت می‌کشیم؟
mmWave می‌تواند حجم باورنکردنی داده و تعداد باورنکردنی کاربر را همزمان کنترل کند، این امر باعث می شود شهرهای پرجمعیت و همچنین مکان‌هایی مانند استادیوم‌ها و میادین بزرگ بهتر آنتن بدهد.
همه شرکت‌های بزرگ مخابراتی در حال استقرار شبکه‌های mmWave هستند، اما تا به امروز این اتصالات فوق سریع به چند مرکز شهر در شهرهای بزرگ محدود شده‌اند. انتظار می‌رود شبکه‌های mmWave قدرت بیشتری داشته باشند، اما فقط زمان مشخص می‌کند که این مدت‌زمان چقدر طول می‌کشد.

مزایای اینترنت 5G چیست؟

حداکثر نرخ داده:

فناوری 5G به طور قابل‌توجهی سرعت داده را افزایش می‌دهد. حداکثر نرخ داده می‌تواند به 20 گیگابایت بر ثانیه کاهش و 10 گیگابایت بر ثانیه در هر ایستگاه پایه تلفن همراه برسد. توجه داشته باشید، این سرعتی نیست که با 5G تجربه می‌کنید (مگر اینکه اتصال اختصاصی داشته باشید). در واقع، این سرعتی است که همه کاربران سلول از آن استفاده می‌کنند.

سرعت 5G در دنیای واقعی:

درحالی‌که حداکثر نرخ داده بسیار چشمگیر به نظر می‌رسد، سرعت واقعی مثل آن نخواهد بود. سرعت بارگیری کاربر 100 مگابیت بر ثانیه و سرعت بارگذاری 50 مگابیت بر ثانیه است.

تأخیر:

تأخیر، زمانی که برای انتقال داده‌ها از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر لازم است، در شرایط ایده‌آل باید 4 میلی‌ثانیه و برای موارد استفاده با حداکثر سرعت 1 میلی‌ثانیه باشد.

بهره‌وری:

رابط‌های رادیویی هنگام استفاده باید از نظر انرژی کم‌مصرف باشند و در صورت عدم استفاده به حالت ذخیره انرژی بروند. در حالت ایده‌آل، موج رادیو باید بتواند در مدت‌زمان 10 میلی‌ثانیه به حالت کم انرژی تبدیل شود و دیگر از آن استفاده نشود.

کارایی طیفی:

کارایی طیفی “استفاده بهینه از طیف یا پهنای باند است تا حداکثر مقدار داده با کمترین خطای انتقال قابل انتقال باشد. انتظار می‌رود که 5G دارای راندمان طیفی کمی بالاتر از LTE باشد.

آنتن‌دهی در حرکت سریع:

با 5G، ایستگاه‌های پایه باید حرکت از 0 تا 310 مایل در ساعت را پشتیبانی کنند. به این معنی است که ایستگاه پایه باید در طیف وسیعی از حرکات آنتن (حتی در قطار سریع‌السیر) کار کند. اگرچه این کار به‌راحتی در شبکه‌های LTE انجام می‌شود، اما چنین تحرکی می‌تواند در شبکه‌های جدید mmWave یک چالش باشد.

تراکم اتصال در شبکه 5G:

از نظر تراکم اتصال، شبکه 5G باید بتواند دستگاه‌های متصل بیشتری نسبت به 4G را پشتیبانی کند. کشورهای دارای استاندارد 5G باید بتوانند از 1 میلیون دستگاه متصل در هر کیلومترمربع پشتیبانی کنند. این مجموعه عظیمی است که تعداد زیادی از دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا (IoT) را در نظر می‌گیرد.

آیا سرعت 5G به منطقه سکونت کاربر هم‌بستگی دارد؟

در دنیای واقعی، سرعت 5G بسیار متفاوت خواهد بود. درنهایت، شبکه‌های Sub-6 باید قادر به ارائه سرعتی معادل صدها گیگابایت در ثانیه باشند، اما در حال حاضر، اتصالات می‌توانند از 50 مگابایت بر ثانیه تا 400 مگابایت بر ثانیه باشند.
مشخص‌کردن سرعت mmWave در دنیای واقعی کمی سخت‌تر است، زیرا mmWave در دنیای واقعی به‌سختی در دسترس است. اگر اتفاقاً خود را در یک شبکه mmWave پیدا کنید، ممکن است بتوانید به سرعتی تا 4 گیگابایت بر ثانیه برسید. این سرعت چندین برابر سریع‌ترین شبکه‌های 4G است، اما بستر این اتصالات بسیار کم است و دسترسی گسترده به آن‌ها بسیار سخت است.
در بسیاری از مناطق، اینترنت 5G به همان اندازه یا بعضی اوقات کندتر از 4G است. این معمولاً به دلیل محدودیت در دسترس بودن طیف است، زیرا شرکت‌های مخابراتی سعی می‌کنند از یک دسته امواج رادیویی برای پشتیبانی هم‌زمان از شبکه‌های 4G فعلی و شبکه‌های 5G جدید استفاده کنند؛ این سرعت باید بهتر شود زیرا دستگاه‌های بیشتری به این فناوری مجهز می‌شوند و شرکت‌های مخابراتی شروع به تغییر زیرساخت‌های خود می‌کنند.

آیا سرعت 5G به منطقه سکونت کاربر هم‌بستگی دارد؟

چه زمانی باید انتظار داشته باشید که زیرساخت 5G در محله خود داشته باشید؟

اگر در یک منطقه نسبتاً پرجمعیت زندگی می‌کنید، حداقل یکی از شرکت‌های بزرگ مخابراتی احتمالاً 5G را ارائه می‌دهد. اگر در ایران هستید دو شرکت بزرگ ایرانسل و همراه اول از اولین پایگاه‌های 5G خود در تهران رونمایی کرده‌اند که می‌توانید با تهیه سیم‌کارت‌های 5G و البته گوشی‌ای که قابلیت پشتیبانی از 5جی را داشته باشد، از این فناوری جدید لذت ببرید.
همه شرکت‌های بزرگ مخابراتی ایالات متحده با جدیت در حال ساخت شبکه‌های 5G هستند، با این ‌وجود استقرار در کل کشور چندین سال به طول می‌انجامد. همچنین لازم به ذکر است که هر شرکت مخابراتی از استراتژی ارائه 5G متفاوتی برخوردار است. این بدان معناست که تجربه استفاده شما از 5G ممکن است بسته به شرکت مخابراتی شما بسیار متفاوت باشد.

آیا گوشی 5G بخریم؟

اگرچه 5G بدون شک نحوه تعامل ما با یکدیگر و مصرف رسانه را تغییر خواهد داد، اما این تغییر یک ‌شبه اتفاق نخواهد افتاد. چند سال طول می‌کشد تا 5G به‌راحتی و در سراسر ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان در دسترس همگانی قرار گیرد. به همین دلیل خرید گوشی 5G خیلی ضروری نیست؛ در عوض اگر یک گوشی هوشمند را به دلایل دیگری دوست دارید و به طور اتفاقی از 5G پشتیبانی می‌کند، می‌تواند شما را در تکنولوژی از بقیه جلو بیندازد. اکثر گوشی‌های جدیدی که تولید می‌شوند از قابلیت 5G بهره می‌برند و این خود نشان‌دهنده نزدیک بودن این فناوری دوست‌داشتنی به ما است.

آیا گوشی 5G بخریم؟

آیا 5G برای سلامتی خطرناک و مضر است؟

به طور خلاصه، نه؛ 5G برای سلامتی شما خطرناک نیست. نگرانی در مورد ایمنی امواج رادیویی از سال‌ها قبل وجود داشته است، اما هنوز هیچ مدرکی پیدا نشده که نشان دهد آن‌ها برای سلامتی انسان مضر هستند. امواج رادیویی 5G با دیگر امواجی که دهه‌هاست با آن‌ها زندگی می‌کنیم تفاوت زیادی ندارند.
امواج رادیویی دو نوع هستند: یونیزه کننده و غیر یونیزه کننده. امواج یونیزه ممکن است برای سلامتی انسان خطرناک باشند. آن‌ها انواع موج‌های رادیویی هستند که برای مثال در ماکروویو استفاده می‌شوند. این امواج، امواج با فرکانس بسیار بالا هستند و می‌توانند به DNA شما آسیب برسانند. اما 5G از امواج رادیویی که نزدیک به یونیزه هستند استفاده نمی‌کند. علاوه بر این، بیشتر امواج مورداستفاده در 5G قبلاً برای موارد مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از آن‌ها برای 4G، پخش تلویزیونی و سایر ارتباطات استفاده شده‌اند.

اینترنت 5 جی
به عبارت دیگر، اگر امواج رادیویی 5G خطرناک بود، قبلاً متوجه می‌شدیم که این فناوری‌های بی‌سیم باعث مشکلاتی در سلامت انسان‌ها و حیوانات می‌شوند. امواجی که قبلاً در فناوری‌ها استفاده نشده‌اند، مانند امواج میلی‌متر (mmWave)، موردمطالعه قرار گرفته‌اند و تاکنون هیچ چیزی وجود ندارد که نشان دهد آن‌ها تهدیدی برای سلامتی هستند.
به نظر شما امواج 5G چقدر می‌تواند مخرب باشد؟ آیا گوشی شما 5G را پشتیبانی می‌کند؟ آیا شما از اینترنت 5G استفاده کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را پیرامون فناوری 5G با ما درمیان بگذارید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید