داغ‌ترین‌ها
آیفون 13 پرو مکس بهترین بازی های اندروید بهترین گوشی 6 میلیونی تبلت دانش آموزی سایبر ماندی قیمت روز گوشی گوشی دانش آموزی گوشی لمسی ارزان نصب ویندوز 11

3 روش بررسی روت بودن گوشی موبایل

You are currently viewing 3 روش بررسی روت بودن گوشی موبایل

کاربران زیادی تمایل دارند گوشی‌های هوشمند خود را روت کنند تا بدین ترتیب امکان نصب برنامه‌های شخص ثالث مختلف را فراهم کرده و از هرگونه محدودیت که توسط تولیدکنندگان ایجاد می‌شود، رهایی پیدا کنند. با این که تعداد زیادی از گوشی‌ها ممکن است روت شده باشند، اما این مسئله در تمام دستگاه‌ها وجود نخواهد داشت. در صورتی که بررسی روت بودن گوشی موبایل برای شما اهمیت دارد، بهتر است بدانید که چند روش برای انجام این کار وجود دارد.

 

گوشی های جدید را با گارانتی معتبر از فروشگاه تخصصی موبایل تکنولایف تهیه کنید: قیمت گوشی 

 

بررسی روت بودن گوشی موبایل

همانطور که ذکرشده، روش‌هایی برای بررسی روت بودن گوشی‌های موبایل وجود دارد که در ادامه آموزش خواهیم داد.

1: بررسی از طریق تنظیمات

با این که امکان انجام کار از طریق تنظیمات دستگاه وجود دارد، اما احتمالا در کلیه دستگاه‌ها عمل نخواهد کرد.

وارد بخش تنظیمات (Settings) شوید.

بررسی روت بودن گوشی هوشمند - 1

به سمت پایین منو حرکت کرده و روی درباره تلفن (About Phone) ضربه بزنید.

بررسی روت بودن گوشی هوشمند - 2

وارد وضعیت (Status) شوید.

بررسی روت بودن گوشی هوشمند - 3

وضعیت دستگاه (Device Status) را مورد بررسی قرار دهید.

بررسی روت بودن گوشی موبایل - 4

بیشتر گوشی‌های هوشمند جدید باید دارای وضعیت دستگاه رسمی باشند؛ معنای وضعیت رسمی را می‌توان تغییر پیدا نکردن نرم افزار دانست. در صورتی که برچسب‌های سفارشی‌سازی شده را در این بخش مشاهده کردید، می‌توانید متوجه روت شدن دستگاه خود شوید. برگه وضعیت دستگاه امکان دارد از یک مدل به مدل دیگر، متفاوت باشد. بنابراین در صورتی که برچسب رسمی را مشاهده کردید، بهتر است وب سایت تولیدکننده را بررسی کرده و شرایط گوشی خود را مورد بازبینی قرار دهید.

 

اگر قصد روت کردن گوشی خود را دارید، آموزش کاملی برای این کار تهیه کرده‌ایم: روت کردن گوشی

 

2: استفاده از برنامه Root Checker

برنامه Root Checker یک برنامه شخص ثالث بوده که می‌توانید آن را به صورت رایگان از گوگل پلی دانلود کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید از قابلیت‌های مهم و ویژه آن استفاده کنید، لازم است اشتراک طلایی برنامه را هم خریداری کنید. هر نسخه‌ای از برنامه را که انتخاب کرده‌اید، باید بتوانید وضعیت دسترسی اصلی تلفن را تعیین کنید.

 • وارد گوگل پلی شوید.
 • در ادامه باید روی نوار جستجو ضربه بزنید.
 • عبارت Root Checker را تایپ کنید.
 • در این بخش باید روی بهترین نتیجه ضربه بزنید تا امکان دانلود برنامه فراهم شود.
 • در ادامه باید روی گزینه نصب کردن (Install) ضربه زده و فرایند موردنظر را تایید کنید.
 • هم اکنون وارد تنظیمات شوید.
 • برنامه‌ها (Apps) را انتخاب کنید.
 • برنامه Root Checker را انتخاب کرده و روی آن ضربه بزنید.
 • در ادامه کار باید گزینه Get Started را انتخاب کنید.
 • هنگامی که برنامه مدل گوشی شما را تعیین کرد، روی Verify Root ضربه بزنید.

فقط چند لحظه طول خواهد کشید تا برنامه وضعیت دسترسی اصلی گوشی شما را تعیین کند. پس از اطلاع، پیامی نمایش داده خواهد شد که به وضوح دسترسی به ریشه را تعیین خواهد کرد. هم اکنون شما می‌توانید بررسی روت بودن گوشی موبایل را انجام دهید.

3: استفاده از شبیه‌ساز ترمینال (Terminal Emulator)

برنامه شبیه‌ساز ترمینال (Terminal Emulator) به گونه‌ای طراحی شده است که احساس خواهید کرد به ترمینال لینوکس در دستگاه‌های اندروید دسترسی پیدا کرده‌اید. این یک روش خوب برای تمرین استفاده از دستورات مختلف فعال شده در گوشی‌های روت شده به حساب می‌آید.

بررسی روت بودن گوشی موبایل - 5

 • وارد گوگل پلی شوید.
 • در ادامه وارد بخش جستجو شوید و عبارت شبیه‌ساز ترمینال (Terminal Emulator) را وارد کنید.
 • شما باید روی گزینه نصب کردن (Install) ضربه زده و موارد ذکرشده را تایید کنید.
 • در ادامه کار وارد بخش تنظیمات شوید و برنامه شبیه‌ساز ترمینال (Terminal Emulator) را پیدا کنید.
 • شما باید روی نمایه برنامه ضربه بزنید.
 • در پنجره ترمینال باید عبارت Su را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

عبارت Su را می‌توان به عنوان یک فرمان فوق‌العاده کاربردی به حساب آورد. در صورتی که گوشی هوشمند شما روت شده است، باید بتوانید نماد $ را که وارد # در خط فرمان شده است، مشاهده کنید. در صورتی که این اتفاق رخ ندهد یا با خطای Command not Found مواجه شوید، بدین معنا خواهد بود که گوشی هوشمند شما روت نشده است. توجه داشته باشید که Terminal Emulator و Root Checker نمی‌توانند گوشی هوشمند شما را روت کنند. برای انجام این کار شما نیازمند برنامه‌های شخص ثالث گوناگونی خواهید بود.

 

بعد از ریست فکتوری گوشی برای لاگین شدن اکانت گوگل خود مشکل دارید؟ مطلب زیر را بخوانید:

حل مشکل اکانت گوگل بعد از فکتوری ریست موبایل

 

مزایای گوشی‌های اندروید روت شده چیست؟

روت کردن گوشی‌های اندروید می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد. این امکان وجود دارد که گوشی‌های روت شده به دلیل نقص عملکرد و ساختار دستگاه دچار مشکل شوند. البته خطرات مهم زمانی اتفاق خواهند افتاد که کاربران قصد داشته باشند اقدامات ممنوعه گوناگونی را انجام دهند. در حالت کلی می‌توان گفت در اختیار داشتن گوشی اندروید روت شده مزایای قابل توجه زیادی دارد. در صورتی که با فرایندهای اساسی سیستم مشکل ندارید، می‌توانید اقدامات زیادی را برای سفارشی‌سازی و بهبود عملکرد دستگاه انجام دهید.

کنترل بیشتر

یک گوشی اندروید روت شده را می‌توان به عنوان یک رایانه رومیزی توصیف کرد؛ زمانی که همه اجزاء سازگار باشند، می‌توانید آن را به حالت‌های مختلف پیکربندی کنید. روت کردن گوشی به شما امکان دسترسی به اورکلاک یا قطعات CPU و GPU را هم خواهد داد. همچنین شما می‌توانید عملکرد دستگاه را تقویت کرده یا آن را کاهش دهید تا مانع از خرابی سریع دستگاه شوید. مزایای بیشتر گوشی‌های روت شده را می‌توان داشتن دسترسی بیشتر برای کنترل کامل برنامه است. این بدان معنا است که شما می‌توانید از اطلاعات گوناگون خود پشتیبان‌گیری کنید یا عملیات افزودن و حذف کردن را انجام دهید. همچنین شما می‌توانید برخی از فرایندهای ناخواسته و غیرضروری سیستم را که از قبل نصب شده‌اند، حذف کنید؛ این موارد در حالت عادی به عنوان Bloatware شناخته می‌شوند.

گزینه‌های سفارشی بیشتر

یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین موارد پیرامون گوشی‌های روت شده را می‌توان سطح بالای سفارشی‌سازی دانست. در حقیقت شما می‌توانید موضوعات مختلف همانند انیمیشن‌ها و سایر موارد را به حالت دلخواه خود، سفارشی‌سازی کنید. بیشتر گوشی‌های هوشمند دارای قابلیت‌های سفارشی‌سازی محدود هستند. به عنوان مثال، شما نمی‌توانید انیمیشن‌های بازگذاری صفحه را در گوشی‌های روت نشده تغییر دهید.

 

کارهایی که می‌توانید برای افزایش سرعت اینترنت خود انجام دهید:

افزایش سرعت اینترنت در کامپیوتر

 

آیا می‌توان گوشی روت شده را به حالت اصلی بازیابی کرد؟

در صورتی که قصد داشته باشید گوشی هوشمند خود را بروزرسانی کنید، ابتدا باید دستگاه را از حالت روت خارج کنید. خوشبختانه انجام این کار سخت و پیچیده نیست.

نکته مهم: هنگامی که گوشی خود را روت کردید، می‌توانید از نظر تئوری کارهای بسیار زیادی را بدون محدودیت انجام دهید، اما در صورتی که از خطوط قرمز عبور کنید، قطعا دچار مشکل خواهید شد. بهتر است قبل از آن که بخواهید اقدامات گوناگون خود را با گوشی روت شده انجام دهید، نکات مهم پیرامون استفاده از کار را بیاموزید.

برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید
[تعداد امتیازات: 1 امتیاز میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید