داغ ترین ها :
معرفی بهترین مانیتورهای موجود در ایران؛ برای چشمانتان مانیتور خوب بخرید

معرفی بهترین مانیتورهای موجود در ایران؛ برای چشمانتان مانیتور خوب بخرید

نمایشگر، صفحه نمایش یا مانیتور را می‌توان روح کامپیوتر دانست؛ جایی که همه محاسبات و صفر و یک‌ها معنی پیدا می‌کنند. بدون مانیتور خوب مهم نیست چقدر هزینه کارت گرافیک کنید. با مطلب راهنمای خرید بهترین مانیتور های بازار می‌توانید با دقت عمل بیشتری نسبت به خرید مانیتور مناسب خودتان اقدام کنید. پیش از معرفی این محصولات قصد داریم مقداری در رابطه با ویژگی‌های مهم مانیتورها و هر آن چه باید هنگام خرید یک مانیتور در نظر داشته باشید صحبت کنیم. امیدواریم پس از مطالعه این بخش بتوانید مشخصات مانیتور ایده‌آل برای خودتان را تشخیص دهید و با دید بازتر به مقایسه مانیتورهای فهرست ما بپردازید.

 

پیش از خرید مانیتور از محصولات موجود در تکنولایف دیدن کنید: قیمت مانیتور

 

انواع مانیتور

مانیتورها را می‌توانیم بر اساس تکنولوژی پنل نمایشگر و کاربردی که دارند دسته‌بندی کنیم. هر دو دسته‌بندی دست در دست هم می‌روند چرا که فناوری استفاده شده در نمایشگر در کاربری آن تاثیر مستقیم و مهمی دارد. سه پنل رایج در مانیتور‌ها VA, TN و IPS هستند. پنل‌های TN و VA زیر مجموعه LCD/LEDها قرار می‌گیرند اما تفاوت‌های قابل‌توجهی در مشخصات کلیدی دارند و نمی‌توانیم آن‌ها را یکی بدانیم. برای شناخت بهتر بهترین مانیتور ها نگاهی کوتاه به خصوصیات اساسی این پنل‌ها داشته باشیم:

تفاوت پنل‌های مختلف مانیتور

  • IPS: در حالت ایده‌آل این پنل‌ها عمیق‌ترین مشکی‌ها، بیشترین کنتراست و به طور کلی باکیفیت‌ترین رنگ‌ها را تولید می‌کنند. بهتر این که این کیفیت با افزایش زاویه دید کاربر نسبت به نمایشگر کاهش پیدا نمی‌کند و پنل‌های IPS زوایای دید فوق العاده‌ای ارائه می‌کنند. با به رخ کشیدن کیفیت رنگ به عنوان برگ برنده، پنل‌های IPS معمولاً انتخاب اول حرفه‌ای‌ها از جمله طراحان گرافیکی هستند. اما این پنل‌ها یک ضعف ذاتی دارند و آن نرخ نوسازی و زمان پاسخگویی (response time) کم و طولانی مدت آن‌ها است که باعث می‌شود کمتر مانتیور IPS پیدا کنید که ایده‌آل گیمرها باشد. پس به طور کلی اگر بهترین مانیتور برای طراحی را می‌خواهید باید در این دسته به دنبال آن باشید.
  • TN: پنل‌های TN به دلیل هزینه کم تولید، رایج‌ترین فناوری مورد استفاده در مانیتورها و نمایشگرها از زمان‌های دور هستند. زوایای دید بسیار بد لپ تاپ‌ قدیمی را به خاطر می‌آورید؟ یا رنگ‌های کدر و مرده؟ این دو از مشخصه‌های اصلی پنل‌های TN هستند. اما TNها یک تکِ آس دارند که با وجود کم‌ترین کیفیت رنگ، اکثر گیمرهای حرفه‌ای را به خود جذب می‌کنند و آن هم سریع‌ترین زمان پاسخگویی و بیشترین نرخ نوسازی است.
  • VA: مانیتورهایی که از پنل‌های VA استفاده می‌کنند معمولاً در دسته میان‌رده‌ها هستند و بیشتر برای استفاده روزمره و عمومی مانند کارهای اداری پیشنهاد می‌شوند. در مقایسه با TN، پنل‌های VA کیفیت رنگ بهتر اما زمان پاسخگویی طولانی‌تری دارند.

البته به طرز جالبی به نظر می‌رسد کیفیت تصویر، بیشتر از نوع پنل به قیمت مانیتور بستگی دارد. کیفیت رنگ‌ها و تصاویر بهترین مانیتور TN موجود در ایران می‌توانند با VA و IPS رقابت کنند و احتمال خوبی وجود دارد که برای کاربر معمولی، تفاوتی میان IPS و TN نباشد. در حالت کلی و فقط در حالت کلی مواردی که ذکر کردیم صادق هستند: یعنی رایج است که گیمرهای حرفه‌ای سراغ پنل‌های TN و طراحان حرفه‌ای سراغ پنل‌های IPS بروند.

از نظر نحوه استفاده، مانیتورها به سه دسته گیمینگ، حرفه‌ای و معمولی دسته‌بندی می‌شوند. برای هر یک از این گروه‌ها، برخی ویژگی‌ها مهم‌تر هستند و کاربر باید آگاهی کامل نسبت به آن‌ها داشته باشد. برای مثال نرخ نوسازی یکی از کلیدی‌ترین عوامل انتخاب یک مانیتور گیمینگ است. به طور کلی، هر چه رزولوشن بالاتر باشد نرخ نوسازی پایین‌تر می‌آید. بنابراین یک گیمر ممکن است مانیتوری با نرخ نوسازی ۱۴۴ هرتز و رزولوشن 1080p را به یک مانیتور 4K با نرخ نوسازی ۶۰ هرتز ترجیح دهد. در حالی که برای حرفه‌ای‌ها مانند طراحان گرافیکی، رزولوشن و دقت رنگ اهمیت بیشتری دارد.

پدیده نشت نور و IPS Glow چیست؟

کاربران هنگام استفاده از پنل‌های IPS در نور کم درخشش نوری در گوشه‌های نمایشگر مشاهده می‌کنند و این پدیده با عنوان IPS Glow شناخته می‌شود. شدت این نور به کیفیت ساخت مانیتور وابسته است اما در حال حاضر عملاً ساختن نمایشگر IPS بدون IPS Glow ممکن نیست. اگر زمان زیادی در تاریکی با مانیتور کار می‌کنید شاید پنل‌های IPS مناسب شما نباشند. تنها راه بررسی میزان شدت نور نشت شده، باز کردن یک صفحه مشکی در تاریکی شب با پرده‌های کشیده است. نشر نور در پنل‌های LED/LCD رخ می‌دهد و اشاره به هاله‌های نور روی صفحه، به خصوص کناره‌ها دارد. پنل‌های VA بیشتر از TN مستعد نشت نور هستند. این یک مشکل تکنیکی است و نیاز به تعویض پنل دارد اما با کاهش شدت روشنایی نمایشگر می‌توانید تا حدی آن را مهار کنید.

پدیده نشت نور در مانیتور

 

مانیتور های مخصوص بازی را در مطلبی جداگانه بررسی کردیم:
بهترین مانیتور های گیمینگ

Input Lag چیست؟

برخی مانیتورها در زمان وارد شدن فرمان (فشردن کلید کیبورد یا حرکت موس) تا اجرای آن روی نمایشگر تاخیر دارند. این تاخیر را با نام Input Lag می‌شناسیم. در حالت کلی نرخ نوسازی بالا یعنی این تاخیر وجود ندارد اما کار از محکم کاری عیب نمی‌کند. وب‌سایت DisplayLag به همین منظور طراحی شده و دارای دیتابیس بزرگی از انواع مانیتورها است. با جست و جوی مدل مانیتور مورد نظر در این وب‌سایت می‌توانید زمان تاخیر آن را مشاهده کنید. این وب‌سایت همچنین فهرستی از بهترین مانیتورهای گیمینگ با کم‌ترین میزان input lag را جمع‌آوری کرده که با کلیک روی این لینک ‌می‌توانید مشاهده کنید.

 

بهترین مانیتور کامپیوتر برای طراحی گرافیکی

کاربران حرفه‌ای نیازهای خاصی دارند. اگر عکاس، طراح وب، دیزاینر بازی‌های ویدیویی یا طراح جلوه‌های ویژه هستید نیاز به دقت رنگ بالا دارید. معمولاً دقت رنگ بالا به معنی پنل IPS است. در این بخش به ویژگی‌هایی که باید حرفه‌ای‌ها در انتخاب مانیتور خود لحاظ کنند می‌پردازیم.

بهترین مانیتور برای طراحی گرافیکی

DeltaE چیست؟ معیار دلتا ای یکی از مواردی است که باید به آن توجه کنید. DeltaE معیار خوبی برای سنجش دقت یک مانیتور است. بهترین‌ مانیتورها عدد دلتا ای ۲ یا کمتر دارند. ایده‌آل‌ترین حالت برای طراحان گرافیکی دلتا ای ۱ است. اگر عدد دلتا ای بالاتر از این مقدار باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ تصور کنید یک سیب را ادیت می‌کنید تا رنگ سرخ براق و درخشانی داشته باشد. سپس آن را روی یک نمایشگر دیگر نگاه می‌کنید و می‌بینید رنگ کدری دارد. با دلتا ای پایین‌تر از ۲ این خطا به کمترین‌ میزان ممکن می‌رسد.

بهتر است مانیتور آپشن کالیبره کردن هم داشته باشد. این گزینه‌ها باید شامل حق انتخاب میان طیف‌های رنگی، دمای رنگ و منحنی گاما باشند. در سهل گیرترین حالت ممکن باید بتوانید میان استانداردهای sRGB و Adobe RGB، دمای رنگ از ۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰ و گاما از ۱.۸ تا ۲.۴ انتخاب کنید.

با در نظر داشتن این موارد و همچنین دقت داشتن به رزولوشن، می‌توانید بهترین مانیتورهای بازار برای طراحی، ادیت تصاویر، انجام کارهای گرافیکی و تدوین ویدئو را خریداری کنید.

 

اگر قصد خرید مانیتور داخلی دارید:
مانیتور ایرانی چی بخریم

 

بهترین مانیتورهای موجود در بازار

در بالا به ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی پرداختیم که باید برای خرید بهترین مانیتور جهان در نظر داشته باشید. در ادامه به سراغ معرفی مدل‌های مختلف برای خرید در بازار کشور می‌رویم. در نظر داشته باشید که لیست از قیمت زیاد به کم مرتب شده است.

مانیتور هواوی MateView سایز 28 اینچ

اگر محدودیت بودجه ندارید این مدل از هواوی بدون شک یکی از بهترین مانیتور دنیا به حساب می‌آید. این مانیتور دارای اندازه 28.2 اینچی از و از نسبت تصویر 3:2 به جای 16:9 معمول استفاده می‌کند و این یعنی فضای بیشتری برای ویرایش ویدئو و تصویر در اختیار شما قرار می‌گیرد. البته این موضوع باعث می‌شود هنگام تماشای فیلم و سریال‌هایی با نسبت 16:9 یک نوار سیاه در بالا و پایین تصویر قرار بگیرد. پنل این محصول از نوع IPS LCD است و رزولوشن بی‌نظیر 4K برای آن در نظر گرفته شده است.

مانیتور هواوی میت ویوو MateView سایز 28 اینچ

این پنل که حدود 94 درصد از فضای روبرویی را به خود اختصاص داده از 98 درصد از DCI-P3 Colour Gamut و HDR پشتیبانی می‌کند و دلتا ای کمتر از 2 دارد و این یعنی با دقت رنگی بسیار خوبی برای طراحان مواجه هستیم. این مانیتور گستره 1.07 میلیارد رنگی را پوشش می‌دهد و در بخش پایینی از یک پنل لمسی برای داشتن کنترل بیشتر به روی تنظیمات استفاده می‌کند. این مانیتور زیبا امکان جابجایی عمودی تا 110 میلی‌متر را دارد و می‌توانید زاویه آن را بین -5 تا +18 تغییر دهید. از دیگر ویژگی‌های مهم این مانیتور می‌توان به برخورداری از اسپیکر، پورت‌های متنوع، نرخ نوسازی 60 هرتزی و روشنایی 500 نیتی اشاره کرد.

مشخصات مانیتور هواوی میت ویوو MateView
اندازه و نسبت تصویر 28.2 اینچ با نسبت 3:2
نوع پنل و رزولوشن IPS LCD با رزولوشن 4K
نرخ نوسازی و میزان روشنایی 60 هرتز، 500 نیت
دقت رنگ گستره 1.07 میلیارد رنگی، دلتا ای کمتر 2
قابلیت‌های دیگر HDR، پوشش 98 درصد از DCI-P3 Colour Gamut

مانیتور هواوی MateView GT مدل XWU-CBA سایز 27 اینچ

اگر قیمت مانیتور بالا برای شما زیاد است، نسبت 16:9 را به 3:2 ترجیح می‌دهید یا می‌خواهید مانیتور مورد نظر دارای نرخ نوسازی بالاتر از 60 هرتز باشد به سراغ این مدل بروید. این محصول 27 اینچی است و از رزولوشن QHD استفاده می‌کند و نرخ نوسازی 165 هرتزی را در اختیار قرار می‌دهد تا روان‌ترین حس ممکن را تجربه کنید. این مانیتور که طراحی خمیده دارد از نسبت 16:9 بهره می‌برد و کنتراست 4000:1 و پشتیبانی از HDR از دیگر ویژگی‌های آن هستند. این پنل از گستره رنگی 16.7 میلیون رنگی و 90 درصد DCI-P3 wide colour gamut پشتیبانی می‌کند و دلتا ای کمتر از 2 دارد تا بتوان دقت آن را بالا به حساب آورد.

مانیتور هوآوی MateView GT مدل XWU-CBA سایز 27 اینچ

این نمایشگر از نوع VA است و حداکثر روشنایی 350 نیتی برای آن در نظر گرفته شده است. این محصول دارای یک پورت Type-C، یک درگاه HDMI 2.0 و یک Display Port 1.2 است و قابلیت فیلتر نور آبی (Blue-Light Filter) و وشش 100 درصد از رنگ های طیف sRGB نیز برای آن در نظر گرفته شده است. در نهایت بدون شک این مدل می‌تواند یکی از بهترین مانیتور 27 اینچ بازار باشد و الزاما هم نمی‌توان آن را یک مانیتور گیمینگ به حساب آورد؛ چرا که دقت رنگ بالایی دارد و به دلیل رزولوشن QHD می‌تواند برای ادیت تصویر و ویدئو نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

مشخصات مانیتور هوآوی MateView GT مدل XWU-CBA
اندازه و نسبت تصویر 27 اینچ با نسبت 16:9
نوع پنل و رزولوشن VA با رزولوشن QHD
نرخ نوسازی و میزان روشنایی 165 هرتز، 350 نیت
دقت رنگ گستره 16.7 میلیون رنگ، دلتا ای کمتر 2
قابلیت‌های دیگر پوشش 90 درصد DCI-P3 wide colour gamut، فیلتر رنگ آبی

مانیتور هوشمند سامسونگ مدل LS32AM500 سایز 32 اینچ

مانیتور هوشمند سامسونگ مدل LS32AM500 سایز 32 اینچ

سامسونگ چندین سال است که خود را در زمینه تولید محصولات تصویری به همه ثابت کرده است و مانیتورهای این برند کره‌ای نیز کیفیت و قابلیت‌های بسیار جذابی دارند. این مدل اندازه‌ای 32 اینچی با رزولوشن FHD دارد و از نسبت 16:9 استفاده می‌کند. این پنل از نوع VA است و از HDR و نرخ نوسازی 60 هرتزی پشتیبانی می‌کند. به این موارد پشتیبانی از 16.7 میلیون رنگ و روشنایی 250 نیتی را هم اضافه کنید. این مانیتور چندین قابلیت بسیار کاربردی دارد که باعث می‌شود ارزش خرید آن به شدت افزایش پیدا کند.

به عنوان مثال این محصول از AirPlay 2 پشتیبانی می‌کند و به همین دلیل شما به راحت‌ترین شکل می‌توانید صفحه ایفون، ایپد یا مک بوک خود را به این مانیتور انتقال دهید. از طرفی سامسونگ برای این دستگاه به صورت پیش فرض برنامه‌های آفیس را در نظر گرفته و این یعنی شما بدون نیاز به کامپیوتر می‌توانید با آن کار کنید. این مانیتور به صورت پیش فرض از نتفلیکس، یوتیوب، اچ بی او، اپل تی وی برخوردار است و این یعنی شما برای مشاهده محتوا هیچ نیازی به کامپیوتر نخواهید داشت. جالب است که این محصول می‌تواند میزان روشنایی را بسته به نور محیط تغییر دهد.

مشخصات مانیتور هوشمند سامسونگ مدل LS32AM500
اندازه و نسبت تصویر 32 اینچ با نسبت 16:9
نوع پنل و رزولوشن VA با رزولوشن FHD
نرخ نوسازی و میزان روشنایی 60 هرتز، 250 نیت
دقت رنگ گستره 16.7 میلیون رنگ
قابلیت‌های دیگر AirPlay 2، برخورداری از برنامه‌های آفیس، HDR

مانیتور داهوا مدل DHI-LM32 B200 سایز 31.5 اینچ

این مدل از داهوا اندازه بزرگ 31.5 اینچی دارد و اگر به مانیتورهای بزرگ علاقه دارید می‌تواند گزینه بسیار خوبی به حساب بیاید. این پنل از نوع VA است و از رزولوشن FHD استفاده می‌کند. روشنایی این صفحه نمایش برابر با 250 نیت بوده و از گستره رنگی 16.7 میلیون رنگ پشتیبانی می‌کند و زاویه 178 درجه‌ای دارد. این نمایشگر دارای نرخ پاسخ‌گویی 5 میلی‌ثانیه، نرخ نوسازی 75 هرتزی، کنتراست 3500:1 و نسبت تصویر 16:9 است. درگاه‌های این مانیتور شامل یک پورت HDMI و یک پورت VGA است و به طور کلی این محصول برای استفاده خانگی و اداری بسیار مناسب به نظر می‌رسد.

مشخصات مانیتور داهوا مدل DHI-LM32 B200
اندازه و نسبت تصویر 31.5 اینچ با نسبت 16:9
نوع پنل و رزولوشن VA با رزولوشن FHD
نرخ نوسازی و میزان روشنایی 75 هرتز، 250 نیت
دقت رنگ گستره 16.7 میلیون رنگ
قابلیت‌های دیگر نرخ پاسخ‌گویی 5 میلی‌ثانیه

مانیتور ام اس آی مدل Modern MD271P سایز 27 اینچ

شاید تصور کنید که MSI تنها محصولات و تجهیزات گیمینگ تولید می‌کند و همه مانیتورهای آن هم گیمینگ هستند، اما در عمل این برند مانیتورهای غیر گیمینگ زیادی هم دارد که اتفاقا دارای ارزش خرید بالایی هستند. این مدل طراحی جدید و مدرنی دارد و به لطف فناوری Anti-Flicker باعث می‌شود تا فشار کمتری به چشم‌ها وارد شود و چشم‌ها خشک نشوند. برای Modern MD271P یک پنل IPS با رزولوشن FHD، نرخ پاسخ‌گویی 5 میلی‌ثانیه و نرخ نوسازی 75 هرتزی در نظر گرفته شده و روشنایی 250 نیتی، نسبت تصویر 16:9، کنتراست 1000:1 و پشتیبانی از 16.7 میلیون رنگ از دیگر ویژگی‌های این نمایشگر هستند.

مانیتور ام اس آی مدل Modern MD271P سایز 27 اینچ

این مانیتور به گونه‌ای طراحی شده که شما می‌توانید به راحتی آن را از حالت افقی به حالت عمودی دربیاورید و بسته به کارهای خود از نمایشگری کشیده و عمودی استفاده کنید. این محصول دارای زاویه دید 178 درجه‌ای است و از خروجی HDMI، Type-C، DC Jack و خروجی هدفون پشتیبانی می‌کند. از دیگر ویژگی‌های این مدل می‌توان به اسپیکرهای استریو 1 واتی و امکان اتصال دو مانیتور به هم اشاره کرد. به دلیل قابلیت Anti-Flicker این محصول قطعا یکی از بهترین مانیتور برای چشم است.

مشخصات مانیتور ام اس آی مدل Modern MD271P
اندازه و نسبت تصویر 27 اینچ با نسبت 16:9
نوع پنل و رزولوشن IPS LCD با رزولوشن FHD
نرخ نوسازی و میزان روشنایی 75 هرتز، 250 نیت
دقت رنگ گستره 16.7 میلیون رنگ
قابلیت‌های دیگر قابلیت Anti-Flicker، اسپیکرهای استریو 1 واتی، استفاده عمودی

مانیتور ایسوس مدل VZ249HE سایز 24 اینچ

ایسوس برند شناخته شده و البته بسیار معتبری است و اکثر کاربران آن را به دلیل لپ تاپ‌هایی که تولید می‌کند می‌شناسند. ایسوس در زمینه تولید مانیتور نیز عملکرد خوب و جذابی دارد و قطعا مانیتورهای این برند تایوانی جزو بهترین گزینه‌ها برای خرید در هر بازه قیمتی به حساب می‌آیند. این محصول 2.9 کیلوگرم وزن دارد و ضخامت آن تنها 7 میلی‌متر است و این یعنی با مانیتوری بسیار ظریف و زیبا مواجه هستیم. این دستگاه نمایشگری 23.8 اینچی از نوع IPS با رزولوشن FHD دارد و زاویه دید 178 درجه‌ای را در اختیار قرار می‌دهد.

مانیتور ایسوس مدل VZ249HE سایز 24 اینچ

کنتراست این پنل برابر با 1000:1 و کنتراست هوشمند برابر با 80,000,000:1 است و شما می‌توانید دو یا سه عدد از این مانیتور را به صورت افقی به هم متصل کنید. این محصول دارای فناوری Flicker-free برای جلوگیری از پرش صفحه و همچنین قابلیت Eye Care برای فیلتر کردن رنگ آبی است و این یعنی کمترین آسیب به چشم شما وارد می‌شود. نرخ نوسازی 75 هرتزی، نرخ پاسخ‌گویی 5 میلی‌ثانیه‌ای، پشتیبانی از 16.7 میلیون رنگ، نسبت 16:9 و پشتیبانی از پورت HDMI و VGA از دیگر مشخصات کلیدی این مانیتور هستند.

مشخصات مانیتور ایسوس مدل VZ249HE
اندازه و نسبت تصویر 23.8 اینچ با نسبت 16:9
نوع پنل و رزولوشن IPS LCD با رزولوشن FHD
نرخ نوسازی و میزان روشنایی 75 هرتز، 250 نیت
دقت رنگ گستره 16.7 میلیون رنگ
قابلیت‌های دیگر فناوری Flicker-free، قابلیت Eye Care

مانیتور هواوی AD80-HW سایز 24 اینچ

اگر بودجه زیادی برای خرید مانیتور ندارید و در عین حال یک مدل با کیفیت خوب و کارایی مناسب می‌خواهید AD80HW از هواوی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این محصول که حدود 4 کیلوگرم وزن دارد از یک نمایشگر 23.8 اینچی از نوع IPS با رزولوشن FHD و نرخ نوسازی 60 هرتزی استفاده می‌کند. این پنل نسبت 16:9 دارد و نرخ پاسخ‌گویی آن 5 میلی‌ثانیه است. روشنایی 250 نیتی، پشتیبانی از 16.7 میلیون رنگ، کنتراست 1000:1 و زاویه دید 178 درجه‌ای از دیگر ویژگی‌های این مانیتور به حساب می‌آیند. شما می‌توانید زاویه این مانیتور را از منفی 5 تا مثبت 22 درجه تنظیم کنید.

مانیتور هواوی AD80-HW سایز 24 اینچ

این دستگاه پرش یا همان Flicker ندارد و تا حد خوبی نور آبی رنگ که برای چشم مضر هستند را کاهش می‌دهد. حاشیه‌های کناری این مانیتور باریک هستند و همین باعث شده پنل بتواند 90 درصد از نمای روبرویی را به خود اختصاص دهد. هواوی برای این مدل فناوری FreeSync را هم در نظر گرفته و درگاه‌های این محصول عبارتند از: یک درگاه HDMI، یک درگاه VGA و یک درگاه DC. بد نیست اشاره کنیم که امکان متصل کردن به دیوار نیز برای این دستگاه در نظر گرفته شده است.

مشخصات مانیتور هواوی AD80-HW
اندازه و نسبت تصویر 23.8 اینچ با نسبت 16:9
نوع پنل و رزولوشن IPS LCD با رزولوشن FHD
نرخ نوسازی و میزان روشنایی 60 هرتز، 250 نیت
دقت رنگ گستره 16.7 میلیون رنگ
قابلیت‌های دیگر فناوری FreeSync، قابلیت Flicker Free، امکان اتصال به دیوار

مانیتور جی پلاس GDM-274LN سایز 27 اینچ

جی پلاس یک شرکت ایرانی است که در زمینه تولید تلویزیون‌های هوشمند و مانیتور فعالیت می‌کند و پس از خروج برندهای خارجی مانند الجی، سامسونگ و سونی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. این مانیتور از جی پلاس نمایشگری 27 اینچی از نوع IPS دارد و رزولوشن FHD و نرخ نوسازی 75 هرتزی را مقابل دیدگان شما قرار می‌دهد. نسبت این صفحه نمایش 16:9 است و 16.7 میلیون رنگ تحت پوشش این پنل هستند. این محصول که حدود 3 کیلوگرم وزن دارد از فناوری Flicker Safe برای جلوگیری از پرش تصویر استفاده می‌کند و روشنایی 250 نیتی و زاویه دید 178 درجه‌ای از دیگر ویژگی‌های آن هستند.

مانیتور جی پلاس GDM-274LN سایز 27 اینچ

مشخصات مانیتور جی پلاس GDM-274LN
اندازه و نسبت تصویر 27 اینچ با نسبت 16:9
نوع پنل و رزولوشن IPS LCD با رزولوشن FHD
نرخ نوسازی و میزان روشنایی 75 هرتز، 250 نیت
دقت رنگ گستره 16.7 میلیون رنگ
قابلیت‌های دیگر فناوری Flicker Safe

سوالات متداول

مانیتور IPS چیست؟ IPS یک فناوری صفحه نمایش است. پنل‌های IPS به طور کلی دقت، روشنایی و کیفیت رنگ بالاتری دارند و زوایای دید خوبی (۱۷۰ درجه و حتی بالاتر) ارائه می‌کنند. مانیتور IPS برای کارهای حرفه‌ای ایده‌آل است.

کدام پنل برای نمایشگر بهتر است؟ بهترین پنل برای مانیتور بستگی به استفاده کاربر دارد. برای گیمینگ، مانیتور‌های TN به این دلیل که عموماً نرخ نوسازی و زمان پاسخگویی کمتری دارند پیشنهاد می‌شوند اما مانیتورهای گیمینگ IPS فوق العاده‌ای در بازار ایران پیدا می‌شود. پنل‌های VA جایی میان IPS و TN قرار می‌گیرند و غالباً برای کارهای اداری و کاربری عمومی استفاده می‌شوند.

پدیده نشت نور یا IPS Glow چیست؟ کاربران هنگام استفاده از پنل‌های IPS در نور کم درخشش نوری در گوشه‌های نمایشگر مشاهده می‌کنند و این پدیده با عنوان IPS Glow شناخته می‌شود. شدت این نور به کیفیت ساخت مانیتور وابسته است اما در حال حاضر عملاً ساختن نمایشگر IPS بدون IPS Glow ممکن نیست. اگر زمان زیادی در تاریکی با مانیتور کار می‌کنید شاید پنل‌های IPS مناسب شما نباشند.

برای شما

نظرات

 

نظر بده

نام

  1. عبود

    سلام در مورد نشت نور کنتراست و عمق رنگ مشکی ips نسبت به va کاملا برعکس توضیح دادید، درپنل va کنتراست درخشندگی بیشتر و عمق رنگ مشکی بدون نشت نور میباشد

ads
ads